بررسی عملکرد ایرالکو در سه ماهه نخست سال ۱۳۹۸

بررسی عملکرد ایرالکو در سه ماهه نخست سال ۱۳۹۸

بررسی عملکرد ایرالکو در سه ماهه نخست سال ۱۳۹۸

هرچند شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) درسه ماهه نخست سال ۱۳۹۸ تولید محصولات خود را افزایش داد، ولی به‌دلیل تحریم‌ها از میزان فروش آن طی این دوره کاسته شد. 


به گزارش اتاق خبر ایراک ،شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) در فصل نخست سال ۱۳۹۸ نسبت به سال گذشته، حجم تولید خود را افزایش داد. کل تولیدات این شرکت در فصل نخست سال ۱۳۹۸، به حدود ۴۶.۵ هزار تن رسید که نسبت به فصل اول سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۳.۰ درصد و نسبت به فصل چهارم سال ۱۳۹۷، بالغ بر ۱۹.۱ درصد افزایش داشت.

نمودار ۱، حجم تولید محصولات مختلف ایرالکو را طی ۵ فصل گذشته نشان می‌دهد. همان‌طور که در این نمودار مشاهده می‌شود، شمش خالص، سهم قابل توجهی از سبد محصولی این شرکت را تشکیل می‌دهد؛ به‌طوری که در فصل نخست سال ۱۳۹۸، بالغ بر ۸۴ درصد کل تولیدات این شرکت به شمش‌های خالص اختصاص یافت. به غیر از آن، بیلت با حجم تولید ۷.۱ هزار تن و شمش آلیاژی با تولید کمتر از ۵۰۰ تن از دیگر محصولات ایرالکو طی این دوره بودند. تولید شمش خالص به‌عنوان اصلی‌ترین محصول تولیدی ایرالکو در فصل نخست سال ۱۳۹۸، نسبت به دوره مشابه از سال گذشته ۱.۷ درصد و نسبت به فصل چهارم سال ۱۳۹۷، بالغ بر ۸.۲ درصد افزایش داشت.

نمودار تولید محصولات مختلف ایرالکو طی فصول گذشته

نمودار تولید محصولات مختلف ایرالکو طی فصول گذشته

طی ۵ فصل گذشته حجم فروش ایرالکو، در فصل پایانی از سال ۱۳۹۷، به اوج خود رسید و از ۵۱ هزار تن نیز فراتر رفت. نمودار ۲، عملکرد فروش ایرالکو را در ۵ فصل گذشته نشان می‌دهد. همان‌طور که در این نمودار مشاهده می‌شود، میزان درآمد حاصل از فروش این شرکت در فصل چهارم ۱۳۹۷ نیز با اوج گرفتن حجم فروش آن بیشینه‌ای را ثبت کرد و به حدود ۱۰.۲ هزار میلیارد ریال رسید.

گفتنی است که حجم فروش این شرکت در ۳ فصل ابتدایی سال ۱۳۹۷، روندی نزولی را طی کرد، با این حال با افت ارزش ریال میزان درآمد ریالی این شرکت طی این دوره با افزایش همراه شد، ولی در فصل نخست سال ۱۳۹۸، با کاهش حجم فروش آن و همچنین افت اندک ارزش دلار، از درآمد این شرکت کاسته شود. همان‌طور که در نمودار نشان داده شده است، حجم فروش کل شرکت ایرالکو در فصل نخست سال ۱۳۹۸، به نزدیک ۳۴.۰ هزار تن رسید که نسبت به دوره مشابه از سال گذشته ۲۵ درصد و نسبت به فصل چهارم ۱۳۹۷، حدود ۳۴ درصد کاهش داشت. همان‌طور که اشاره شد، شمش خالص، بخش عمده‌ای از تولیدات این شرکت را تشکیل داد، متعاقبا نیز بخش عمده‌ای از فروش این شرکت، به فروش شمش خالص اختصاص داشت؛ به‌طوری که سهم شمش خالص در تناژ فروش این شرکت حدود ۸۷.۵ درصد بود.

یکی از مهم‌ترین دلایل کاهش فروش ایرالکو در فصل نخست سال ۱۳۹۸ را باید اعمال تحریم‌های مستقیم فلزات ایران از سوی ایالات متحده برشمرد؛ دونالد ترامپ فروش انواع محصول آلومینیومی، مسی، فولادی و حتی سنگ آهنی ایران را در اردیبهشت ماه به‌طور مستقیم تحریم کرد. این امر فروش صادراتی این محصولات را بیش از پیش دشوار کرد و باعث افت فروش بسیاری از شرکت‌های متالورژیکی ایرانی طی این دوره شد.

حجم فروش و درآمد ایرالکو طی فصول گذشته

حجم فروش و درآمد ایرالکو طی فصول گذشته

عملکرد شرکت ایرالکو در سال مالی ۱۳۹۷، نشان می‌دهد که تولید شمش‌های آلیاژی برای شرکت ایرالکو بیشترین حاشیه سود را به‌همراه داشته است؛ به‌طوری که حاشیه سود ناخالص شرکت ایرالکو از محل فروش شمش آلیاژی در سال ۱۳۹۷، حدود ۲۶ درصد بود. این در حالی بود که این میزان برای شمش خالص و بیلت، هر کدام به ترتیب برابر با ۲۴ و ۱۴ درصد گزارش شد. نمودار ۳، حاشیه سود ناخالص ایرالکو را از محل فروش محصولات مختلف آن در سال مالی ۱۳۹۷ نشان می‌دهد.

حاشیه سود ناخالص ایرالکو در سال ۱۳۹۷

حاشیه سود ناخالص ایرالکو در سال ۱۳۹۷

(۲ امتیاز, میانگین: ۳٫۰۰ از ۵)
Loading...
برچسب ها :

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

بازگشت به فرم ورود

بستن