کاهش رتبه اعتباری ترکیه

کاهش رتبه اعتباری ترکیه

پس از آن که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در اقدامی دور از انتظار، مراد جتین کایا، رئیس اسبق بانک مرکزی این کشور را به دلیل مخالفتش با کاهش نرخ بهره برکنار کرد، مؤسسه رتبه بندی “فیچ” که یکی از سه مؤسسه رتبه بندی برتر جهان محسوب می‌شود، در گزارش خود از اقتصاد ترکیه، رتبه اعتباری این کشور را به “BB” منفی و چشم‌انداز اقتصادی این کشور را نیز به منفی تغییر داد.


به گزارش اتاق خبر ایراک ،فیچ در گزارش منتشر شده خود اعلام کرد: برکناری جتین کایا باعث تشدید نگرانی‌ها از صبور نبودن مقامات ترکیه در به نتیجه رسیدن اصلاحات اقتصادی در زمانی که نرخ رشد در سطح پایین‌تر از سطح مورد میل آن‌ها قرار دارد، شده است. حرکت اردوغان باعث بر هم خوردن ثبات در سیاست‌های بانک مرکزی و به منزله خدشه‌دار شدن استقلال این نهاد است.

اردوغان در یک سخنرانی تلویزیونی گفته بود ترکیه سیاست نرخ بهره خود را تغییر خواهد داد و بانک مرکزی کاملاً از تلاش‌های دولت برای واداشتن اقتصاد به رشد بیشتر حمایت خواهد کرد.

نرخ تورم ترکیه در ماه ژوئن به ۱۵.۷ درصد کاهش یافته بود. با این حال فیچ هشدار داده است که با برکناری جتین کایا احتمال عقب گرد نرخ تورم وجود دارد. انتظار می‌رود مراد یوزال، رئیس جدید بانک مرکزی ترکیه دارای روابط بهتری با رئیس جمهور در سیاست گذاری پولی و نرخ بهره باشد. اردوغان پیش‌تر وی را دوست خود در زمینه مالی خوانده است.

پیش از این، مؤسسه رتبه‌بندی آمریکایی “مودی” نیز در آخرین گزارش خود از ترکیه اعلام کرده بود چشم‌انداز اقتصادی این کشور هم‌چنان منفی است و رتبه اعتباری این کشور را از “Ba3” به ”B1” کاهش داد. این مؤسسه در گزارش خود مهم‌ترین ریسک موجود بر سر رتبه اعتباری ترکیه را مساله بحران تراز پرداختی این کشور عنوان کرده است.

(1 امتیاز, میانگین: 5,00 از 5)
Loading...