iran فارسی
english English
ورود به حساب کاربری

صنایع کشاورزی و گلخانه

تجهیزات کشاورزی سبک‌تر، فشردگی خاک را حل می‌کند

تجهیزات سنگین کشاورزی باعث تراکم و فشردگی خاک می‌شوند، زیرا تأثیر وزن تجهیزات، مثلاً کمباین‌های برداشت محصول، می‌توانند تا عمق 60 سانتی‌متری در خاک مرطوب فرو بروند.

اشتراک گذاری در

تراکتورهای سنگین و کمباین‌های برداشت محصول می‌توانند کیفیت خاک زمین‌های قابل کشت را از بین ببرند. یک راه‌حل آسان، جایگزینی قطعات سازه‌ای سنگین در تجهیزات کشاورزی، با قطعات سبک آلومینیومی است.

وقتی خاک به حدی فشرده می‌شود که فضا را برای هوا و آب کم می‌کند، توده‌های خاک خرد می‌شوند، و در نهایت خاک فرسوده شده و تولید محصول کاهش می‌یابد.

تجهیزات سنگین کشاورزی باعث تراکم و فشردگی خاک می‌شوند، زیرا تأثیر وزن تجهیزات، مثلاً کمباین‌های برداشت محصول، می‌توانند تا عمق 60 سانتی‌متری در خاک مرطوب فرو بروند.

‌‌

فشردگی خاک ناشی از تجهیزات سنگین

ماشین‌آلات سیار در کشاورزی باید کارآمد، مقاوم و قادر به مقابله با محیط‌های سخت باشند. درنتیجه، تجهیزات قوی‌تر و بزرگ‌تر می‌شوند. این ماشین‌آلات معمولاً با فولاد ساخته می‌شوند، بنابراین بزرگ‌تر شدن آنها به معنای سنگین‌تر شدن آنها است. این موضوع منجر به فشردگی خاکِ ناشی از عبور و مرور چرخ‌های این ماشین‌آلات می‌شود.

شما می‌توانید به روش‌های مختلف، از فشردگی خاک جلوگیری کنید. برای مثال، می‌توانید از رفت‌وآمد مکرر در امتداد یک مسیر خودداری کنید. یا اینکه می‌توانید از لاستیک‌های پهن‌تر که وزن ماشین را پخش می‌کنند و در نتیجه، فشار روی زمین را کاهش می‌دهند، استفاده کنید. اما به نظر من، بهترین راه این است که تجهیزات را سبک‌تر کنیم.

انتخاب‌های سبک‌تر برای تجهیزات کشاورزی

با سبک‌تر کردن تجهیزات کشاورزی، می‌توانید هم فشردگی خاک و هم انتشار کربن دی‌اکسید را کاهش دهید. با این کار، بهره‌وری کشاورزی بهبود، و بازدهی محصول نیز افزایش خواهد یافت. جایگزینی قطعات فولادی مرسوم در ماشین‌آلات، با پروفیل‌های آلومینیومی سبک‌تر و بهینه‌تر، میزان سوخت مصرفی ماشین‌آلات را نیز کاهش خواهد داد.

آلومینیوم دارای مقاومت کششی 70 تا 700 مگاپاسکال است و در دماهای پایین‌تر، قوی‌تر می‌شود. چگالی آن یک سوم فولاد است و فلز آن زنگ نمی‌زند.

در اینجا به چند نمونه اشاره می‌کنیم که آلومینیوم می‌تواند جایگزین فولاد در تجهیزات کشاورزی شود:

  • کابین و فضای داخلی. قطعات سازه‌ای با قابلیت‌های جذب انرژی عالی، به شما کابینی ایمن‌تر و سبک‌تر ارائه می‌دهد. آلومینیوم همچنین ظاهر و عملکرد تجهیزات در فضای داخلی را بهبود می‌بخشد.
  • قطعات یدکی برای کمباین‌های برداشت محصول. قراردادن آلومینیوم به جای فولاد در قطعات یدکی باعث صرفه‌جویی در وزن و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌شود.
  • غلطک‌های کششی. قراردادن آلومینیوم به جای فولاد در غلطک‌های کششی، باعث کاهش وزن خواهد شد و می‌تواند تعداد قطعات مونتاژ شده را کاهش دهد. این کار باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود.

به اطلاعات تخصصی بیشتری نیاز دارید؟
با ما تماس بگیرید تا درباره‌ی راهکارهای نوین طراحی و تولید پروفیل‌‌های تخصصی صنایع کشاورزی و گلخانه اطلاعات بیشتری کسب کنید.