iran فارسی
english English
ورود به حساب کاربری

صنایع الکترونیک، مخابرات و روشنایی

پروفیل آلومینیوم پوسته الکتروموتور

قبل از بررسی پوسته الکتروموتور، با الکتروموتور بصورت اجمالی آشنا شویم. الکتروموتور موتوری است که انرژی الکتریکی را به حرکت تبدیل می کند. این کار حاصل تاثیر جریان الکتریکی و میدان مغناطیسی موجود در سیم پیچ موتور بوده و نیروی مکانیکی (حرکت) ایجاد شده به محور منتقل می گردد. پوسته الکتروموتور از آنجائیکه این موتور ها هنگام کار گرمای زیادی…

اشتراک گذاری در

قبل از بررسی پوسته الکتروموتور، با الکتروموتور بصورت اجمالی آشنا شویم.

الکتروموتور موتوری است که انرژی الکتریکی را به حرکت تبدیل می کند. این کار حاصل تاثیر جریان الکتریکی و میدان مغناطیسی موجود در سیم پیچ موتور بوده و نیروی مکانیکی (حرکت) ایجاد شده به محور منتقل می گردد.

پوسته الکتروموتور

از آنجائیکه این موتور ها هنگام کار گرمای زیادی تولید می کنند، راهکارهایی برای خنک کاری آنها بر اساس استاندارد IC تعریف شده است:

  1. تولید پوسته الکتروموتور از یک هادی حرارتی (IC410). برای این منظور از پروفیل آلومینیوم یا چدن در ساخت پوسته استفاده می شود. معمولا در تولید الکتروموتورهای توان پایین که فریم کوچکتری هم دارند (مدلهای تک فاز تا سه فاز 11 کیلو وات) از آلومینیوم و برای ساخت موتورهای توان بالا و صنعتی (با فریم بزرگ­تر) از چدن بهره گرفته می شود که تبادل حرارتی بیشتری دارد.

به عنوان مثال، یکی از شرکت های تولیدی کشور برای فریم های کوچک خود (اندازه50 تا120) از پوسته آلومینیومی، برای فریم های متوسط (اندازه 132 تا 180) از آلومینیوم یا چدن و برای فریم های بزرگ (اندازه 200 تا 450) از چدن استفاده می کند. از الکتروموتورهای چدنی در شرایط محیطی سخت تر که ضربات، تکانها و احتمال خوردگی و تنش بیشتری وجود دارد، استفاده می­گردد.

 

پروفیل آلومینیوم پوسته الکتروموتور
پروفیل آلومینیوم پوسته الکتروموتور

 

قاعدتا درجه حفاظت (IP) این موتورها هم با توجه به جنس پوسته متفاوت است. موتورهایِ پوستهِ آلومینیومی IP پایین تری دارند (اغلب IP55 یا IP54) و موتورهای پوسته چدنی IP بالاتر (معمولا IP56 یا IP55). در اینجا نیز عدد 5 سمت چپ به معنی مقاومت در برابر گرد و خاک و عددهای 4، 5 و 6 سمت راست نشان دهنده مقاومت در برابر ورود آب است که هرچه عدد افزایش پیدا می­کند، مقدار و طول زمان مقاومت در برابر نفوذ آب و رطوبت بیشتر می شود.

  1. استفاده از فن متصل به شفت (IC411)
  2. بکارگیری فن متصل به یک الکتروموتور دیگر (IC416)
  3. استفاده از جریان آب که با پوسته در تماس است (IC71W)
  4. تهویه با دمش هوا از بیرون به داخل الکتروموتور (IC17)
  5. و …

که هر کدام معایب و مزایایی خود را دارند.

شایان توجه اینکه بدلیل سخت و هزینه بر بودن ساخت پره های پوسته از طریق قالب ریزی­های متداول یا ذوب ریزی، برخی تولیدکنندگان از روش قالب ریزی ماهیچه ای برای اینکار استفاده می­کنند. در کل می توان گفت یکی از مولفه های دوام و کیفیت این گونه موتورها، آلیاژ و فناوری بکارگرفته شده در ساخت پوسته الکتروموتور است.