iran فارسی
english English
ورود به حساب کاربری

صنایع الکترونیک، مخابرات و روشنایی

پروفیل آلومینیوم چراغ خطی Linear lighting

چراغ خطی یا Linear lighting به نوعی از چراغ های روشنایی اطلاق می شود که به شکل یک خط باریک نوری (نوعی پروفیل روشنایی) هستند. از مزایایِ استفاده از این گونه نورها، توزیع یکسان روشنایی در محل نصب است. در این کاربرد هم معمولا از پروفیل آلومینیوم چراغ خطی اکسترود شده با آلیاژ های سری 6000 برای تولید فریم، هیت…

اشتراک گذاری در

چراغ خطی یا Linear lighting به نوعی از چراغ های روشنایی اطلاق می شود که به شکل یک خط باریک نوری (نوعی پروفیل روشنایی) هستند. از مزایایِ استفاده از این گونه نورها، توزیع یکسان روشنایی در محل نصب است.

در این کاربرد هم معمولا از پروفیل آلومینیوم چراغ خطی اکسترود شده با آلیاژ های سری 6000 برای تولید فریم، هیت سینک و محافظ نوارهای چراغ خطی استفاده می شود. گرچه پروفیل های پیش ساخته جهت تولید این چراغ ها در بازار وجود دارند، برای ساخت سفارشی آنها مشتری می­بایست نقشه پروفیل مورد نظر را به صورت فایل اتوکد به شرکت های سازنده ارسال نماید تا طبق آن قالب اکستروژن ساخته شود. در نهایت پروفیل در شاخه های 6 متری برش خورده و تحویل می گردد (قیمت هر شاخه پروفیل نیز بسته به قیمت روز آلومینیوم، وزن گرم بر متر و خدمات زیرسازی آدونایز یا پوشش پودری متغیر است).

در اینجا نیز وظیفه پروفیل آلومینیومی نگهداری لامپ ها در جای خود، کارکرد هیت سینک و ایجاد عایق برای جلوگیری از بروز اتصال یا رسیدن رطوبت به آنهاست.

نکته مهم در تولید چراغ خطی، نوع استاندارد یا درجه حفاظتی مقطع در برابر عوامل خارجی است که با استاندارد IP نمایش داده می شود. IP65 پروفیلی است که در مقابل ورود رطوبت و گرد و غبار مقاوم است و قابلیت استفاده در اماکن مرطوبی همچون استخر، سرویس های بهداشتی و فضاهای مشابه را دارد. در این استاندارد عدد 6 به معنی مقاومت کامل در مقابل ورود گرد و غبار ریز و عدد 5 نشان دهنده مقاومت در برابر ورود آب به قطعه است.

 

پروفیل آلومینیوم چراغ خطی Linear lighting
پروفیل آلومینیوم چراغ خطی Linear lighting

 

انواع چراغ خطی

انواع چراغ خطی را می توان در سه دسته (بر حسب نوع طراحی) در بازار مشاهده کرد:

  • چراغ خطی آویز: در این نوع، پروفیل آلومینیوم و جایگاه پنل آن توسط زنجیرهایی زیبا یا چند دستگیره از سقف آویزان و معلق است (مناسب محل هایی که سقف بلند بوده و برای تامین روشنایی کافی به تعداد لامپ بیشتری نیاز خواهد شد. در این حالت با نصب نوع آویز، فاصله سقف و کف کمتر شده و با تعداد لامپ کمتر، نتیجه مطلوب حاصل می­گردد). همچنین در صورت نیاز می توان دوباره این چراغ ها را به مکانهای دیگر انتقال داد.
  • چراغ خطی توکار: که پروفیل آلومینیوم و جایگاه پنل آن داخل سقف یا دیوار کار شده و فریم آلومینومی دیده نمی شود. در این حالت سطح نور و سقف یا دیوار با هم یکی است (مناسب محل هایی که امکان ایجاد برش در سقف و یا دیوار برای نصب وجود دارد. به عنوان مثال، هنگام ساخت یک بنای جدید می توان جای این نوع چراغ را تعبیه کرد).
  • چراغ خطی روکار: که پروفیل آلومینیوم و جایگاه پنل آن روی سطح سقف یا دیوار کار شده و فریم آلومینیومی دیده می شود (بیشتر مناسب محل هایی است که امکان ایجاد برش در سقف یا دیوار وجود ندارد. بعنوان نمونه، هنگام بازسازی و تغییر طراحی داخلی یک ساختمان که در گذشته ساخته شده است).