iran فارسی
english English
ورود به حساب کاربری

تولید موثر

استفاده از لوله‌های ‌آلومینیومی به جای مس در سیستم های تهویه مطبوع

سازندگان سیستم‌های تهویه از مس برای لوله‌های انتقال حرارت خودرو استفاده ‌می‌کردند تا زمانی که فهمیدند آلومینیوم به عنوان یک ماده از مس برتر است. سیستم‌های تهویه مطبوع و تبرید یکسان نیستند، اما لوله‌های ‌آلومینیومی به دلایل مشابه بسیاری جایگزین مس ‌می‌شوند.

اشتراک گذاری در

تبدیل لوله‌های مسی به لوله‌های ‌آلومینیومی در صنعت خودرو، چند دهه پیش تکمیل گردید. در حال حاضر فقط واحدهای مبدل حرارتی تمام ‌آلومینیومی را در صنعت پیدا ‌می‌کنید.

لوله‌های ‌آلومینیومی برای سیستم‌های گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع  (HVAC)

سیستم‌های تهویه مطبوع و تبرید یکسان نیستند. اما آلومینیوم در حال تبدیل شدن به مواد انتخابی لوله در کاربردهای HVAC نیز است. به نظر شما چرا؟

  • قیمت آن کمتر از مس است
  • به مراتب از مس فراوانتر است
  • سبکتر از مس است
  • قابل بازیافت است

هنگا‌می‌ که از آلومینیوم برای لوله‌ها و پره‌ها استفاده ‌می‌کنید، بر خلاف محلول‌های لوله‌های مسی و پره‌های آلومینیومی، مبدل حرارتی سبکتری به دست ‌می‌آورید. یک سیستم تمام ‌آلومینیومی، تعادل گالوانیکی مواد را بهبود ‌می‌بخشد، مقاومت در برابر خوردگی بهتر و افت عملکرد انتقال حرارت کمتری را در طول مصرف ارائه ‌می‌دهد.

همچنین با آلومینیوم، انعطاف‌پذیری بیشتری در طراحی خواهید داشت و بازیافت آن آسان‌تر است.

بسیاری از مردم ‌می‌دانند که مس گرما را به راحتی هدایت ‌می‌کند. اگرچه درست است که رسانایی حرارتی آلومینیوم نصف مس است، اما در یک مبدل حرارتی، تفاوت در این ویژگی برای عملکرد انتقال حرارت کاملاً ناچیز است. علت هم این واقعیت است که عملکرد مبدل حرارتی تحت سلطه رسانایی رابط هوایی است، بنابراین تفاوت عملکرد معیار واقعی بین مبدل‌های حرارتی مس و آلومینیوم، محدود است.

آلومینیوم در برابر خوردگی شکلی مقاوم است

یک نکته مهم دیگر که به لوله‌های ‌آلومینیومی برتری می‌دهد، مصونیت آنها در برابر خوردگی شکلی است.

خوردگی شکلی توسط یک واکنش شیمیایی نیازمند اکسیژن، آب و اسید آلی ایجاد ‌می‌شود که توسط روغن‌های روان کننده معمول رخ می‌دهد. این نوع خرابی زودرس در واحدهای تهویه مطبوع با مس اتفاق می‌افتد. این مشکل مدت‌ها برای لوله‌های مسی در کاربردهای HVAC و تبرید وجود داشته است.

خوردگی شکلی فقط در آلیاژهای مبتنی بر مس رخ ‌می‌دهد. آلومینیوم در برابر آن مصون است. در نتیجه، جایگزینی مس با آلومینیوم، مزیت دوگانه کاهش هزینه اولیه مواد خام و کاهش هزینه‌های گارانتی را ایجاد می‌کند، زیرا تخمین زده می‌شود که 10 درصد مبدل‌های حرارتی داخلی به دلیل خوردگی شکلی زودرس خراب می‌شوند.

تصمیمات تهویه مطبوع و تبرید مبتنی بر واقعیت

استدلال علمی ‌برای جایگزینی لوله‌های مسی با آلومینیوم به قوت خود باقی ‌می‌ماند.

بخش سخت جایگزینی مس با آلومینیوم اما در ذهنیت مردم است و در واقع ایجاد این تغییر است. توصیه من این است که شواهد فنی را بررسی کنید و تغییر را ایجاد نمایید، زیرا هرچه تجربه بیشتری داشته باشید، شانس بیشتری برای تداوم راه حل‌های مختص محصول خود دارید.

‌‎

‌‎‏

به اطلاعات تخصصی بیشتری نیاز دارید؟
با ما تماس بگیرید تا درباره‌ی راهکارهای خلاقانه در صنعت آلومینیوم اطلاعات بیشتری کسب کنید.