iran فارسی
english English
ورود به حساب کاربری
شمش آلیاژ ADC12 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 1,200,550
شمش آلیاژ AS9U3 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 1,210,850
بیلت 6063-7 آلومینیوم ایران(ایرالکو) 1,589,680
بیلت 6063-7 آلومینیوم ایران(ایرالکو) 1,586,403
شمش آلیاژ AS9U3 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 1,210,850
شمش آلیاژ LM2 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 1,113,000
اقتصاد ایران
بیشترین وام به شرکت‌های دولتی پرداخت شده است

بانک‌ها در سه ماهه نخست سال بیش از 29 هزار و 770 میلیارد تومان به دستگاه‌های اجرایی وام داده‌اند که شرکت بازرگانی دولتی ایران بیشترین سهم از این مقدار را دارد. بانک‌ها بیشترین میزان وام را به یک شرکت دولتی داده‌اند.

اشتراک گذاری در
بیشترین وام به شرکت‌های دولتی پرداخت شده است

به گزارش اتاق خبر ایراک به نقل از تجارت نیوز، براساس گزارشی که بانک مرکزی منتشر کرده، در سه ماهه نخست سال جاری 73 دستگاه اجرایی از شبکه بانکی تسهیلات دریافت کرده‌اند. تعداد وام‌های پرداختی به این دستگاه‌ها در مجموع معادل 323 فقره وام است و ارزش آنها به بیش از 29 هزار و 770 میلیارد تومان می‌رسد.

بانک مرکزی به‌تازگی با انتشار گزارشی در وبسایت رسمی خود، برای نخستین بار آمار و ارقام مربوط به تسهیلات و تعهدات پرداختی شبکه بانکی به دستگاه‌های اجرایی در بهار سال 1402 را افشا کرد. این اقدام پس از آن بود که در جزء 4-1 بند ط تبصره 16 قانون بودجه سال 1402 مقرر شد که بانک مرکزی با استفاده از سامانه اطلاعاتی خود و داده‌های دریافتی از بانک‌ها، میزان تسهیلات یا تعهدات پرداختی به هر یک از دستگاه‌های اجرایی را در دسترس عموم قرار دهد و به‌صورت فصلی به‌روزرسانی کند.

کدام دستگاه‌های اجرایی بیشترین وام را گرفته‌اند؟

بررسی گزارش بانک مرکزی حاکی از آن است که در بهار 1402 شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران که بازوی دولت در انجام وظایف تهیه و تامین، خرید، ذخیره‌سازی و توزیع کالاهای اساسی کشور به شمار می‌رود با دریافت 10 هزار میلیارد تومان وام طی دو فقره، بیشترین تسهیلات را در میان دستگاه‌های اجرایی دریافت کرده است.

در رده بعدی سازمان تامین اجتماعی قرار دارد که در سه ماهه نخست سال 33 فقره وام از شبکه بانکی دریافت کرده که ارزش ریالی آنها به بیش از هشت هزار و 720 میلیارد تومان می‌رسد. شهرداری شیراز با دریافت 14 فقره تسهیلات به ارزش هزار و 426 میلیارد تومان به همراه شرکت خدمات حمایتی کشاورزی که هزار و 350 میلیارد تومان طی 6 فقره وام دریافت کرده است نیز در رده‌های بعدی قرار دارند.

در رده پنجم این فهرست نیز صندوق بازنشستگی کشوری قرار دارد که در سه ماهه نخست سال جاری طی تنها یک فقره تسهیلات، هزار میلیارد تومان وام از شبکه بانکی کشور دریافت کرده است.

تسهیلات 3 هزار میلیاردی بانک‌ها برای شهرداری‌ها

داده‌های بانک مرکزی که به‌طور مستقیم توسط بانک‌ها ارائه می‌شود، نشان می‌دهد که 18 شهرداری که شامل شهرهای بزرگی مثل اصفهان، مشهد، اهواز و شیراز نیز می‌شوند در سه ماه ابتدایی سال جاری در مجموع بیش از سه هزار میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده‌اند.

به علاوه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و حوزه‌های استانی آن در این مدت در حدود هزار و 990 میلیارد تومان وام گرفته‌اند. این گزارش همچنین نشان می‌دهد که آستان قدس رضوی از ابتدای سال 1402 تا پایان خرداد ماه 18 فقره تسهیلات بانکی دریافت کرده که مجموع رقم آنها به بیش از 776 میلیارد تومان می‌رسد.

کدام دانشگاه‌ها تسهیلات دریافت کردند؟

بانک‌ها در بهار امسال به دانشگاه‌های کشور، شامل دانشگاه‌های صنعتی اصفهان، شاهرود و مالک اشتر، دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران، کرمانشاه، مشهد، شهرکرد و کهکیلویه و بویراحمد در کنار دانشگاه‌های مراغه و یاسوج، بیش از 487 میلیارد تومان تسهیلات اعطا کرده‌اند.

گفتنی است که شرکت‌های توزیع نیروی برق و شرکت‌های آب و فاضلاب استان‌ها نیز در همین مدت به ترتیب 234 میلیارد تومان و 120 میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده‌اند.

آلومینیوم پلاس

آلومینیوم پلاس یک پلتفرم آنلاین و هوشمند برای تحلیل بازار آلومینیوم ایران و جهان است که پاسخگوی نگرانی‌های تولید کنندگان و فعالان اقتصادی، دسترسی فوری، دقیق، شفاف و بی‌واسطه به اطلاعات مهم و کاربردی است.