iran فارسی
english English
ورود به حساب کاربری
شمش آلیاژ ADC12 آلیاژ و ریخته گری فن آوری ذوب گلپایگان 1,110,000
بیلت 6063-7 آلومینیوم ایران(ایرالکو) 1,383,435
شمش آلیاژ ADC12 فناوران آلومینیوم ایده آل آمیژه 960,000
بیلت 6063-7 آلومینیوم ایران(ایرالکو) 1,301,872
شمش آلیاژ AS9U3 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 995,000
شمش آلیاژ AS9U3 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 990,000
صنعت آلومینیوم ایران
آغاز فاز عملیاتی طرح تولید آلومینا سراب

طرح تولید آلومینا از معدن نفلین سینیت شهرستان سراب از جمله طرح‌های راهبردی معطل مانده در حوزه معدن آذربایجان شرقی طی ۲۵ سال گذشته است که گام آخر برای تحقق آن با امضای قرارداد احداث واحد تولید ۷۰ هزار تنی در هفته گذشته برداشته شد.

اشتراک گذاری در

به گزارش اتاق خبر ایراک و به نقل از اخبارفلزات، عملیاتی شدن طرح بر زمین مانده تولید آلومینا از نفلین سینیت در شهرستان سراب، ضمن زدودن ذهنیت منفی ۲۵ ساله مربوط به آن، پس از تکمیل فازهای مختلف، سبب جلوگیری از خروج سالیانه یک میلیارد دلار ارز برای تامین آلومینای مورد نیاز کشور می‌شود.

نکته مهم در ارتباط با آغاز عملیات اجرایی طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت سراب که قرارداد آن هفته گذشته با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، مدیرعامل ایمیدرو، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا و رییس کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی امضا شد، این است که همه زیرساخت‌های مورد نیاز برای فعال کردن این طرح ملی فراهم و تاکنون افزون بر ۳۰ میلیارد تومان ، با لحاظ دلار یک هزار و ۲۰۰ تومانی تا سه هزار و ۵۰۰ تومانی، برای بسترسازی آن هزینه شده است.

در واقع اجرایی شدن طرح تولید آلومینا از  معدن نفلین سینیت در شهرستان سراب از جمله مطالبات جدی آذربایجان شرقی است که سال‌ها به دلایلی به مرحله استخراج و راه‌اندازی کارخانه منجر نشده بود و حال با امضای قرارداد احداث واحد ۷۰ هزار تنی آن با ظرفیت افزایش به ۲۰۰ هزار تن در سال، آخرین گام در جهت اجرایی شدن این طرح بر زمین مانده حوزه معدن کشور برداشته شد.

طرح «نفیلین سینیت» سراب و کاهش وابستگی ایران به واردات آلومینا

علیرضا رزم‌حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم امضای قرارداد احداث واحد ۷۰ هزار تنی تولید پودر آلومینا از ماده معدنی نفلین سینیت میان ایمیدرو و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص)، امضاء این قرارداد را کاری ماندگار برای صنعت آلومینیوم کشور و خطه ارزشمند آذربایجان‌شرقی دانست.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امضای این قرارداد و احداث واحد مذکور بر اساس مطالعات و تحقیقات گذشته و کار کارشناسی بود که تغییر نرخ ارز نیز در این قرارداد با تصویب هییت دولت لحاظ شده است.

علیرضا رزم حسینی با اشاره به اینکه عملیات اجرایی این طرح به سرعت با لحاظ شدن قیمت نرخ ارز آغاز می‌شود، بیان کرد: البته اقدامات خوبی در خصوص اجرای این طرح پیشتر انجام شده است که امضای این قرارداد تکمیل عملیات اجرایی را تسریع می‌بخشد.

استفاده از تمام ظرفیت‌ها برای تکمیل سریع پروژه نفلین سینیت سراب

حسین هوش‌السادات فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) نیز عنوان کرد: با استفاده از تمام ظرفیت‌ها پروژه ۷۰ هزار تنی تولید پودر آلومینیوم از ماده معدنی نفلین سینیت سراب را زودتر از موعد مقرر تکمیل و تحویل خواهیم داد.

وی افزود: این پروژه طبق قرارداد ۴۸ ماهه باید تکمیل و تحویل داده شود و با تمام تلاش خود سعی خواهیم کرد که در زمان پروژه صرفه‌جویی لازم انجام شود تا از این طرح نیز سربلند بیرون آییم.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) از اعتمادی که به این قرارگاه در اجرای پروژه فوق شده است، تقدیر و تشکر کرد و گفت: این پروژه نیز مانند دیگر طرح‌های قرارگاه در جهت خودکفایی، قطع وابستگی و تامین نیاز داخل است که امیدواریم در اسرع وقت تکمیل شود.

هوش‌السادات با بیان اینکه در این پروژه از تکنولوژی روز دنیا استفاده می‌کنیم، تصریح کرد: تجهیزات اصلی پروژه شناسایی و با تمام توان از ظرفیت‌های بومی منطقه حداکثر استفاده را در اجرای پروژه خواهیم کرد.

وی ادامه داد: ظرفیت فاز اول این واحد ۷۰ هزار تن پودر آلومینا از نفلین سینیت است که قابلیت ارتقاء تا ۲۰۰ هزار تن در سال را نیز دارا است.

افزایش تولید آلومینا، کاهش ارزبری برای صنعت آلومینیوم به دنبال دارد

وجیه‌الله جعفری معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس هیات عامل ایمیدرو نیز تاکید کرد: افزایش تولید آلومینا در کشور، کاهش ارزبری برای صنعت آلومینیوم به دنبال خواهد داشت. در حال حاضر کشور سالانه به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن پودر آلومینا نیاز دارد که بخش عمده‌ای آن از طریق واردات تامین می‌شود.

وی یادآور شد: طبق قرارداد با قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) در فاز نخست پروژه سالانه۷۰ هزار تن پودر آلومینا از ماده معدنی نفلین سینیت در شهرستان سراب تولید می‌شود که تاثیر قابل ملاحظه‌ای در خروج ارز از کشور می‌گذارد.

رییس هیات عامل ایمیدرو عنوان کرد: تولید فعلی آلومینا در کشور سالانه به ۲۵۰ هزار تن می‌رسد، از این رو ضروری است که زمینه افزایش تولید این ماده فراهم شود. لذا پیش‌بینی شده در صورت امکان، تولید آلومینا از نفلین در فازهای توسعه به ۲۰۰ هزار تن در سال افزایش یابد.

جعفری ارزش فاز نخست پروژه را ۱۳۷ میلیون یورو اعلام کرد و اذعان داشت: طرح طی مدت چهار سال اجرا و ساخته خواهد شد. علاوه بر این تولید آلومینا از نفلین علاوه بر کاهش وابستگی به واردات، با احتساب محصولات جانبی ارزش‌افزوده بالایی را ایجاد می‌کند.

اشتغال‌زایی ۸۰۰ نفری طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت در سراب

علی جهانگیری معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی نیز از امضای قرارداد احداث واحد ۷۰ هزار تنی تولید پودر آلومینا از ماده معدنی نفلین‌سینیت میان ایمیدرو و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ع) در سراب به عنوان یک خبر خوش برای مردم استان یاد کرد و گفت: پروژه تولید آلومینا از نفلین‌سینیت، یکی از پروژه‌های مهم استان است که در سال‌های اخیر از سوی مسئولان استان به صورت جدی پیگیری شده و در سایه این پیگیری‌ها، قرارداد احداث واحد تولید آلومینا امضا شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ارزش فاز نخست این پروژه که در سطح ۵۰۰ هکتار اجرا می‌شود، ۱۳۷ میلیون یورو بوده و در مدت چهار سال احداث خواهد شد؛ همچنین با بهره‌‌برداری از فاز نخست آن، برای ۸۰۰ نفر به‌ طور مستقیم و ۳۵۰۰ نفر به‌طور غیرمستقیم شغل ایجاد می‌‌شود.

شایان ذکر است که به دنبال این موافقت‌‌نامه، پیگیری برای اجرای مفاد آن آغاز و سرانجام منجر به امضای قرارداد احداث واحد ۷۰ هزار تنی تولید پودر آلومینا بین ایمیدرو و قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) شد.

نظرات: (0 نظر ثبت شده)

آلومینیوم پلاس

آلومینیوم پلاس یک پلتفرم آنلاین و هوشمند برای تحلیل بازار آلومینیوم ایران و جهان است که پاسخگوی نگرانی‌های تولید کنندگان و فعالان اقتصادی، دسترسی فوری، دقیق، شفاف و بی‌واسطه به اطلاعات مهم و کاربردی است.