iran فارسی
english English
ورود به حساب کاربری
شمش آلیاژ ADC12 آلیاژ و ریخته گری فن آوری ذوب گلپایگان 1,110,000
بیلت 6063-7 آلومینیوم ایران(ایرالکو) 1,383,435
شمش آلیاژ ADC12 فناوران آلومینیوم ایده آل آمیژه 960,000
بیلت 6063-7 آلومینیوم ایران(ایرالکو) 1,301,872
شمش آلیاژ AS9U3 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 995,000
شمش آلیاژ AS9U3 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 990,000
صنعت آلومینیوم ایران
انحصار در بازار آلومینیوم کشور

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اشکالات واگذاری سهام شرکت ایرالکو از اختلاف ۵۰ درصدی قیمت آلومینیوم در بورس کالا و بازار آزاد خبر داد.   به  گزارش اتاق خبر ایراک و به نقل از خبرگزاری تسنیم، در شرایط فعلی کشورمان که در جنگ اقتصادی تمام عیار قرار داریم متاسفانه هر روز با خبرهای تلخ اقتصادی مثل نوسانات بازار ارز…

اشتراک گذاری در
ایرالکو

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اشکالات واگذاری سهام شرکت ایرالکو از اختلاف ۵۰ درصدی قیمت آلومینیوم در بورس کالا و بازار آزاد خبر داد.

 

به  گزارش اتاق خبر ایراک و به نقل از خبرگزاری تسنیم، در شرایط فعلی کشورمان که در جنگ اقتصادی تمام عیار قرار داریم متاسفانه هر روز با خبرهای تلخ اقتصادی مثل نوسانات بازار ارز و سکه ، کمبود بودجه و … روبرو هستیم. در این میان تعطیلی برخی کارخانجات کشور به دلیل کمبود منابع و مشکلات در صادرات و واردات که در نهایت منجر به بیکاری تعداد زیادی از سرپرستان خانواده ها می شود بیشتر برتلخی این روزهایمان افزوده است. امروزه فساد اقتصادی و خاک خوردن تشکیلات صنعتی در پی تعطیلی کارخانجات صنعتی کشور بیش از پیش به چشم می آید. صنعت آلومینیوم در کشور از جمله صنایع ممتاز و مهم به شمار می‌رود. گفتنی است، ایران سالانه به 500 هزار تن آلومینیوم نیاز دارد که 350 هزار تن آن در داخل تولید شده و مابقی از طریق واردات تأمین می‌شود.اما این صنعت مهم کشور مدتی است که از شرایط خوبی برخوردار نیست.

یکی از شرکتهای مهم در این حوزه شرکت ایرالکو با 5 دهه فعالیت است که به عنوان یکی از قدیمی‌ترین واحد صنعت آلومینیوم کشور مطرح است که با چالشهای مختلفی دست و پنجه نرم می‌کنند که معیشت کارگران این کارخانه را دچار چالش کرده است. یکی از این مشکلات در سال‌های اخیر تغییر سهامداران شرکت مذکور بوده است.

دربرهه های مختلف و با روی کار امدن مدیران متعدد توان مالی و اقتصادی شرکتهای نظیر ایرالکو تضعیف شده و این موضوع روند پرشتاب تولید در واحدهای این چنینی را با چالش رو به رو کرده است.

به عقیده کریمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، در حال حاضر جمعیت کارگری بسیاری از واحدهای تولیدی در استانهای مرکزی کشور به نصف کاهش پیدا کرده و نباید اجازه دهیم با ندانم کاریهای مدیریتی اشتغال در کشور با چالش رو به رو شود.

کریمی با اشاره به اینکه شرکت آلومینیوم المهدی با زحمت پرسنل شرکت ایرالکو ساخته شده و شرکت جاجرم نیز با سرمایه ایرالکو متولد شده، گفته است: بسیاری از واحدهای تولید آلومینیوم کشور با بهره‌گیری از ظرفیت ایرالکو حیات گرفته‌اند، اما امروز شاهد هستیم بعد از گذشت 50 سال ظرفیت این شرکت از 120 هزار تن به 180 هزار تن افزایش پیدا کرده، در حالی که باید سرمایه‌گذاری‌های کشور در حوزه صنعت آلومینیوم در این شرکت صورت می‌گرفت.

فساد اقتصادی یکی دیگر از مشکلات متعدد در این صنعت است و با حضور افرادی که تنها به دنبال کسب ثروت های نامشروع از طریق رانت هستند نمایان می شود و به تعابیر مختلف کارشناسان اقتصادی آنها دقیقا آفت تولید و اقتصاد کشور هستند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره شکل گیری فساد در خصوصی سازی صنایع تولیدی کشور گفت: امروز شاهدیم آلومینیوم المهدی را به کسی واگذار کرده‌اند که با رانت‌خواری بعد از دو سال به گردن‌کشی رسیده است، شرکت ایرالکو محصولات تولیدی خود را با قیمت 11 هزار تومان به بازار بورس عرضه می‌کند که از قیمت تمام شده هم پایین‌تر است و نمی‌توان قیمت تمام‌شده را پوشش دهد، اما شرکتهای رقیب، هیچ محصولی در بورس کالا عرضه نمی‌کنند و محصولات خود را با نرخ 16 هزار تومان در بازار آزاد به فروش می‌رسانند که این رانت و مصداق بارز فساد اقتصادی است.

گفتنی است، بحث تحقیق و تحفص از واگذاری سهام  ایرالکو در دستور کار مجلس قرار گرفته است بر اساس اطلاعات موجود سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان حسابرس ویژه در این خصوص انتخاب شده است. مراجع قضایی باید به دقت تمام مسائل را رصد و بررسی کنند، اگر احتمال تخلف وجود دارد با متخلفین برخورد کنند.

نظرات: (0 نظر ثبت شده)

آلومینیوم پلاس

آلومینیوم پلاس یک پلتفرم آنلاین و هوشمند برای تحلیل بازار آلومینیوم ایران و جهان است که پاسخگوی نگرانی‌های تولید کنندگان و فعالان اقتصادی، دسترسی فوری، دقیق، شفاف و بی‌واسطه به اطلاعات مهم و کاربردی است.