iran فارسی
english English
ورود به حساب کاربری
شمش آلیاژ ADC12 آلیاژ و ریخته گری فن آوری ذوب گلپایگان 1,110,000
بیلت 6063-7 آلومینیوم ایران(ایرالکو) 1,383,435
شمش آلیاژ ADC12 فناوران آلومینیوم ایده آل آمیژه 960,000
بیلت 6063-7 آلومینیوم ایران(ایرالکو) 1,301,872
شمش آلیاژ AS9U3 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 995,000
شمش آلیاژ AS9U3 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 990,000
بورس
ایرالکو و تغییر در روش عرضه در بورس

سال گذشته به‌دلیل رکود در ساخت‌وساز و نیز کمبود نقدینگی در صنایع مصرف‌کننده، اغلب عرضه‌های آلومینیوم در بورس کالا بدون نتیجه باقی می‌ماند. حتی عرضه‌های دارای متقاضی نیز با مشکل مواجه می‌شدند و برخی از مصرف‌کنندگان اعتقاد داشتند که نوع عرضه آلومینیوم در بورس کالا بحث‌برانگیز است. اما در سال جاری سیستم عرضه شرکت آلومینیوم ایران تا حد زیادی تغییر…

اشتراک گذاری در

سال گذشته به‌دلیل رکود در ساخت‌وساز و نیز کمبود نقدینگی در صنایع مصرف‌کننده، اغلب عرضه‌های آلومینیوم در بورس کالا بدون نتیجه باقی می‌ماند. حتی عرضه‌های دارای متقاضی نیز با مشکل مواجه می‌شدند و برخی از مصرف‌کنندگان اعتقاد داشتند که نوع عرضه آلومینیوم در بورس کالا بحث‌برانگیز است. اما در سال جاری سیستم عرضه شرکت آلومینیوم ایران تا حد زیادی تغییر کرد و شاهد بهبود روند معاملات در بورس کالا بودیم.

 

به گزارش اتاق خبر ایراک به نقل از اخبار فلزات، یکی از مهم‌ترین معضلات بازار آلومینیوم کمبود معاملات و بازگشت عرضه‌های آن بود. به‌طوری که با وجود نیاز مبرم صنایع مصرف‌کننده آلومینیومی به این فلز، معاملات در بورس کالا صورت نمی‌گرفت. هر چند که به اعتقاد بسیاری از فعالان صنعت، رکود بر بازار آلومینیوم کشور حاکم بود؛ اما مصرف‌کنندگان آلومینیوم نیز اعتقاد داشتند که شیوه عرضه این فلز در بورس کالا به‌ویژه از سوی شرکت آلومینیوم ایران مورد تردید بود و این شرکت محصولات آلومینیومی را با بهای بیشتری نسبت به بازار آزاد عرضه می‌کرد. حتی چندین جلسه نیز در خصوص فرمول نهایی قیمت‌گذاری محصولات آلومینیومی میان تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان برگزار شد و در نهایت یک فرمول مشخص شد؛ اما باز هم شاهد عدم فروش محصولات آلومینیومی در بورس کالا بودیم. کمبود معامله آلومینیوم در بورس کالا به‌اندازه‌ای بود که با وجود آن‌که مجموع عرضه‌ها از سوی شرکت آلومینیوم ایران طی ۵ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۵ به حدود ۲۳۴ هزار تن می‌رسید، تنها ۳۹ هزار تن معامله صورت گرفت.

با تغییر مدیریت شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو)، این شرکت تصمیم گرفت تا شیوه عرضه خود را تغییر دهد و معاملات را شفاف‌تر سازد. هر چند که انجام این تغییرات به یکباره امکان‌پذیر نبود؛ اما از ابتدای سال جاری به‌راحتی می‌توان این تغییر را در معاملات آلومینیوم احساس کرد. به‌طور مثال در سال گذشته عرضه‌های چندین هزار تنی این شرکت در بورس کالا معامله نمی‌شد؛ در حالی که در سال جاری اغلب عرضه‌های بزرگ این شرکت به فروش رفتند. همچنین اختلاف قیمت موجود میان عرضه ایرالکو با بازار آزاد کاهش یافت و به‌تدریج خریداران به‌سمت بورس کالا متمایل شدند. هر چند هنوز هم اختلاف قیمت جزئی میان عرضه در بورس کالا و بازار آزاد وجود دارد؛ اما نوع عرضه ایرالکو یعنی سیستم نقدی ـ اعتباری باعث شده است که تمایل متقاضیان به انجام معاملات بزرگ بیشتر شود.

 

ایرالکو و تغییر در روش عرضه در بورس
ایرالکو و تغییر در روش عرضه در بورس

 

نمودار ۱ نیز در این رابطه حاکی از آن است که طی ۵ ماه ابتدای سال ۱۳۹۶، در مجموع بیش از ۶۵ هزار تن انواع محصولات آلومینیومی از سوی ایرالکو در بورس کالا عرضه شد و در مقابل آن ۴۶ هزار تن تقاضا وجود داشت. اما در نهایت ۳۶ هزار تن معامله به ثبت رسید. در این میان شمش اولیه آلومینیوم به میزان ۵۳ هزار تن عرضه شد که در مقابل آن ۳۸ هزار تن تقاضا وجود داشت و در نهایت حدود ۳۰ هزار تن نیز معامله صورت گرفت. بیلت نیز دیگر محصول آلومینیومی شرکت ایرالکو بود که به میزان ۱۲ هزار تن عرضه شد و تقاضایی در حدود ۸ هزار تن داشت؛ در نهایت نیز ۶ هزار تن معامله صورت گرفت. همچنین ایرالکو ۱۶۰ تن نیز شمش آلیاژی نیز در بورس عرضه کرد که ۱۰۰ تن آن معامله شد. البته این شرکت ۲۰ تن نیز شمش خالص آلومینیوم عرضه کرد که این محصول نیز به فروش رفت.

منبع:اخبار فلزات

نظرات: (0 نظر ثبت شده)

آلومینیوم پلاس

آلومینیوم پلاس یک پلتفرم آنلاین و هوشمند برای تحلیل بازار آلومینیوم ایران و جهان است که پاسخگوی نگرانی‌های تولید کنندگان و فعالان اقتصادی، دسترسی فوری، دقیق، شفاف و بی‌واسطه به اطلاعات مهم و کاربردی است.