iran فارسی
english English
ورود به حساب کاربری
شمش آلیاژ ADC12 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 1,150,000
شمش آلیاژ AS9U3 الماس آلومینیوم گلپایگان 1,140,000
شمش آلیاژ ADC12 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 1,130,000
شمش آلیاژ AS9U3 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 1,140,000
شمش آلیاژ AS9U3 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 1,140,000
شمش آلیاژ LM2 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 1,060,000
اقتصاد ایران
برنامه دولت رساندن نرخ ارز آزاد و نیمایی به یکدیگر است

پدرام سلطانی، نایب‌رئیس سابق اتاق ایران معتقد است نزدیک شدن نرخ ارز سامانه نیما به بازار آزاد اتفاقی مثبت است و دولت برای این کار برنامه‌ریزی می‌کند. به گزارش اتاق خبر ایراک ،نایب‌رئیس سابق اتاق ایران با بیان اینکه نزدیک شدن نرخ ارز سامانه نیما به بازار آزاد اتفاق مثبتی است، گفت: این اتفاق نتیجه فرایند چندماهه گذشته است که…

اشتراک گذاری در

پدرام سلطانی، نایب‌رئیس سابق اتاق ایران معتقد است نزدیک شدن نرخ ارز سامانه نیما به بازار آزاد اتفاقی مثبت است و دولت برای این کار برنامه‌ریزی می‌کند.


به گزارش اتاق خبر ایراک ،نایب‌رئیس سابق اتاق ایران با بیان اینکه نزدیک شدن نرخ ارز سامانه نیما به بازار آزاد اتفاق مثبتی است، گفت: این اتفاق نتیجه فرایند چندماهه گذشته است که از سوی بانک مرکزی آغاز شده و در هفته‌های گذشته به افزایش نرخ ارز در سامانه نیما کمک کرده است. این فرایند در روزهای گذشته برای مدتی بسیار کوتاه تا جایی پیش رفت که حتی ارز نیمایی از بازار آزاد گران‌تر شد.

پدرام سلطانی افزود: پایین آمدن نرخ ارز بازار از سامانه نیما یک اقدام برنامه‌ریزی شده نبوده و بیشتر به دلیل التهاب‌های بازار و موج روانی شکل گرفته رخ داده است. وقتی قیمت ارز برای چند روز کاهشی می‌شود، بسیار از کسانی که به شکل خرد دلار خریداری کرده‌اند، می‌ترسند که سرمایه خود را از دست بدهند و ازاین‌رو یک صف فروش طولانی در بازار شکل می‌گیرد.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه برخلاف بازار آزاد، فعالان در سامانه نیما، افرادی حرفه‌ای و مسلط هستند، توضیح داد: وقتی کاهش قیمت در بازار آزاد آغاز می‌شود، جو روانی تا حدی تأثیر دارد که حتی می‌تواند به پایین آمدن نرخ بازار تا عبور از سامانه نیما نیز منجر شود، اما در این سامانه با توجه به اینکه نرخ‌ها بر اساس صادرات و واردات تعیین می‌شود، جو احساسی تأثیر چندانی ندارد.

سلطانی نایب‌رئیس سابق اتاق ایران تصریح کرد: به نظر می‌رسد در حال حاضر برنامه بانک مرکزی، نزدیک کردن دو نرخ آزاد و نیمایی به یکدیگر است، که فرایند آن از چند ماه قبل آغاز شده و ادامه دارد.

او با بیان اینکه نزدیک شدن این دو نرخ به اقتصاد ایران کمک خواهد کرد، گفت: وقتی نرخ‌ها یکی باشد، دیگر برای سودجویان، صرفه ایجاد تقاضای غیرواقعی ارز در سامانه نیما وجود ندارد و همین مسئله به افزایش شفافیت و بهبود شرایط کمک خواهد کرد.

نایب‌رئیس سابق اتاق ایران تصریح کرد: در اقتصاد ایران، تعیین شدن نرخ ارز، در کنار مسائل اقتصادی به بسیاری از دیگر حوزه‌ها همچون سیاست نیز ارتباط پیدا می‌کند، ازاین‌رو برای آنکه از آینده ارز صحبت کنیم، باید تمام ابعاد تأثیرگذار بر این بازار را در نظر بگیریم.

گفتنی است از حدود دو هفته قبل نرخ ارز در بازار آزاد روندی کاهشی گرفت و پس از یک مدت نسبتاً طولانی، حتی به کانال ۱۱ هزار تومان نیز بازگشت.

نظرات: (0 نظر ثبت شده)

آلومینیوم پلاس

آلومینیوم پلاس یک پلتفرم آنلاین و هوشمند برای تحلیل بازار آلومینیوم ایران و جهان است که پاسخگوی نگرانی‌های تولید کنندگان و فعالان اقتصادی، دسترسی فوری، دقیق، شفاف و بی‌واسطه به اطلاعات مهم و کاربردی است.