iran فارسی
english English
ورود به حساب کاربری
شمش آلیاژ ADC12 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 1,130,000
شمش آلیاژ AS9U3 الماس آلومینیوم گلپایگان 1,140,000
شمش آلیاژ AS9U3 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 1,140,000
شمش آلیاژ ADC12 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 1,130,000
شمش آلیاژ AS9U3 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 1,140,000
شمش آلیاژ LM2 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 1,060,000
صنعت آلومینیوم ایران
حذف سقف رقابت در بورس کالا،حذف صنایع پایین دستی آلومینیوم

طی 2ماه اخیر دستورالعمل تنظیم بازار محصولات  آلومینیومی توسط دفتر معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت درحال تهیه بود. این دستورالعمل دارای بخش‌های مختلفی بود و برای تدوین قسمتی از آن نیز از سندیکای صنایع آلومینیوم به‌عنوان صنف رسمی صنایع آلومینیوم نظرخواهی شد. این نظرخواهی طی جلسه‌ای چندساعته و از سوی ستاد تنظیم بازار یعنی دفتر آقای سینکی صورت…

اشتراک گذاری در
گودرزی-رئیس سندیکای آلومینیوم ایران
طی 2ماه اخیر دستورالعمل تنظیم بازار محصولات  آلومینیومی توسط دفتر معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت درحال تهیه بود. این دستورالعمل دارای بخش‌های مختلفی بود و برای تدوین قسمتی از آن نیز از سندیکای صنایع آلومینیوم به‌عنوان صنف رسمی صنایع آلومینیوم نظرخواهی شد. این نظرخواهی طی جلسه‌ای چندساعته و از سوی ستاد تنظیم بازار یعنی دفتر آقای سینکی صورت گرفت و سندیکا نیز پیشنهاداتی جزئی بر روی این دستورالعمل که آن زمان محرمانه بود ارائه کرد

به گزارش اتاق خبر ایراک و به نقل از فلزات آنلاین ،در دستورالعمل تدوین شده بنا بود که کف عرضه مشخص و ابلاغ شود و حداقل عرضه پیشنهادی نیز 5 هزار تن آلومینیوم خالص و 2 هزار تن بیلت در هر هفته بود. در این دستورالعمل برداشتن سقف رقابت نیز مطرح شده بود، هرچند که سندیکای با برداشتن سقف رقابت مخالفت داشت.

هوشنگ گودرزی در ادامه افزود: حال بعد از گذشت 4 هفته از جلسه‌ای که  سندیکای صنایع آلومینیوم با ستاد تنظیم بازار داشت، روز گذشته ابلاغیه وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر برداشته شدن سقف رقابت در بورس کالا را شاهد بودیم بدون آنکه صحبتی از سایر بندهای دستورالعمل اولیه تدوین شده همانند کف عرضه باشد.

وی در ادامه افزود بعد از 4 هفته عدم عرضه شمش آلومینیوم در بورس کالا، بنااست که 2 هزار تن شمش بدون سقف رقابت عرضه شود، درحالی‌که پس از یک ماه عدم عرضه نیاز بازار حداقل 20 هزار تن است. به‌طور قطع با چنین عرضه‌ای قیمت از قیمت پایه 9 هزار تومان به 30 هزار تومان خواهد رسید زیرا صنایع پایین‌دستی به‌علت نداشتن ماده اولیه درحال تعطیلی هستند.

رئیس سندیکای صنایع آلومینیوم کشور در ادامه افزود: گفته می‌شود، تولیدکنندگان آمادگی عرضه بیش از 2 هزار تن را ندارند در حالیکه 2 تولیدکننده شمش آلومینیوم کشور ماهیانه 25 هزار تن شمش تولید می‌کنند، چه کسی جوابگوست این میزان شمش طی یک ماه گذشته به کجا رفته که امکان عرضه تنها 2هزار تنی وجود دارد؟

هوشنگ گودرزی در ادامه گفت: تصمیم‌گیری‌های این چنینی به صنایع پایین‌دست آسیب جدی وارد خواهد کرد. در شرایطی که تولیدکننده پایین‌دست به‌سختی توان خرید ماده اولیه خود را داشت، عرضه اندک و برداشتن سقف رقابت موجب کاهش توان خرید و کمتر شدن توان تولید تولیدکنندگان می‌شود و همین امر افزایش قیمت تمام شده محصول را به‌دنبال خواهد داشت. در ادامه نیز گفته می‌شود از آنجایی‌که تولیدکنندگان پایین‌دست توان تامین نیاز داخل را ندارند، واردات صورت گیرد. وی افزود کمبود ماده اولیه موجب افزایش قیمت شده و افزایش قیمت موجب تورم می‌شود.

دبیر سندیکای صنایع آلومینیوم کشور در پایان گفت: مشخص نیست چه کسانی در کشور مسئول چنین سیاست‌گذاری‌هایی که موجب تضعیف صنایع پایین دست می‌شود هستند.

نظرات: (0 نظر ثبت شده)

آلومینیوم پلاس

آلومینیوم پلاس یک پلتفرم آنلاین و هوشمند برای تحلیل بازار آلومینیوم ایران و جهان است که پاسخگوی نگرانی‌های تولید کنندگان و فعالان اقتصادی، دسترسی فوری، دقیق، شفاف و بی‌واسطه به اطلاعات مهم و کاربردی است.