iran فارسی
english English
ورود به حساب کاربری
شمش آلیاژ ADC12 آلیاژ و ریخته گری فن آوری ذوب گلپایگان 1,110,000
بیلت 6063-7 آلومینیوم ایران(ایرالکو) 1,383,435
شمش آلیاژ ADC12 فناوران آلومینیوم ایده آل آمیژه 960,000
بیلت 6063-7 آلومینیوم ایران(ایرالکو) 1,301,872
شمش آلیاژ AS9U3 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 995,000
شمش آلیاژ AS9U3 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 990,000
بورس
حواشی واگذاری فایرا در بورس

با عرضه بلوکی سهام شرکت آلومینیوم ایران (فایرا) در فرابورس، بحثهایی در خصوص ایجاد انحصار در بازار تولید آلومینیوم کشور که ۵۰ درصد آن متعلق به شرکت آلومینیوم المهدی است، شکل گرفته است. به گزارش اتاق خبر ایراک به نقل از خبرگزاری تسنیم،آلومینیوم المهدی و طرح هرمزال در سال ۹۳ با حواشی فراوان به بخش خصوصی واگذار شد، نحوه واگذاری…

اشتراک گذاری در

با عرضه بلوکی سهام شرکت آلومینیوم ایران (فایرا) در فرابورس، بحثهایی در خصوص ایجاد انحصار در بازار تولید آلومینیوم کشور که ۵۰ درصد آن متعلق به شرکت آلومینیوم المهدی است، شکل گرفته است.

به گزارش اتاق خبر ایراک به نقل از خبرگزاری تسنیم،آلومینیوم المهدی و طرح هرمزال در سال ۹۳ با حواشی فراوان به بخش خصوصی واگذار شد، نحوه واگذاری این غول تولید آلومینیوم کشور به قدری پر سر و صدا بود که حواشی آن تا به امروز نیز ادامه پیدا کرده و هر چند وقت یکبار نمایندگان مجلس یا تشکلهای مستقل مردم نهاد به جوانب پیدا و پنهان آن ورود می‌کنند.

در بازار تولید آلومینیوم دو واحد المهدی و ایرالکو حرف نخست را می‌زنند و به نوعی تولید در بازار را تقسیم کرده‌اند. این در حالی است که در حال حاضر برخی منتقدان و نمایندگان مجلس نسبت به حذف شرکت ایرالکو و ایجاد انحصار در بازار آلومینیوم کشور هشدار داده‌اند.

بازگشایی نماد ایرالکو پس از ۲۲ ماه

موضوع از آن قرار است که بعد از بازگشایی نماد معاملاتی شرکت آلومینیوم ایران(فایرا) که از ۲۹ مهر ماه سال ۹۴ متوقف شده بود، طی هفته‌های اخیر با رشد قیمتی۱۷۲ درصدی بازگشایی شد و در روزهای آینده نیز قرار است سهام ۲۰ درصدی شرکت به صورت بلوکی عرضه شود. با مطرح شدن این شائبه که پیش بینی می‌شود، سهام مذکور توسط مالکان یا نمایندگان شرکت رقیب خریداری شود موضوع عرضه سهام با چالش رو به رو شده است.

واگذاری سیت مدیریتی و چالشهای پیش رو

گفتنی است پایان مهر ماه، سهام ۲۰ درصدی ایرالکو (سیت مدیریتی) متعلق به شرکت سرمایه گذاری مهر اقتصاد ایرانیان به صورت یکجا در بازار معاملات دوم عرضه خواهد شد.

مخالفان معتقدند با خریداری شدن سهام ۲۰ درصدی شرکت ایرالکو بازار آلومینیوم ایران، در انحصار یک شرکت قرار خواهد گرفت و به همین دلیل مکاتباتی نیز با شورای رقابت انجام گرفته است.

حواشی عرضه فایرا در بورس
حواشی عرضه فایرا در بورس

به عبارت دیگر منتقدان یک مطالبه مشخص دارند و آن شفافیت در عرضه سهام مدیریتی شرکت است. موضوع مهم قبل از واگذاری سهام شرکت آن هم به صورت بلوکی مشخص شدن مبدا و منشا پول خریداری سهام ایرالکو است، چراکه اگر منشا پول به مالکان آلومینیوم المهدی بازگردد ممکن است  انحصار کامل در تولید شمش آلومینیومی کشور ایجاد شود.

در حال حاضر ایرالکو در پرداخت پول برق مصرفی خود که سهم ۳۰ درصدی در تولید شمش را دارد دچار مشکل شده و بر اساس اعلام مسئولان بدهی این شرکت به وزرات نیرو در حدود ۲۲۰ میلیارد تومان است. همین موضوع محمل افزایش فشارها بر  شرکت  برای تهاتر بدهی در ازای واگذاری شمش تولیدی شده است.

با این شرایط فرض کنید قسمت مهمی از سهام ایرالکو تحت مدیریت المهدی قرار گیرد در آن صورت بخش عمده‌ای از تولید آلومینوم کشور در دست یک شرکت خواهد بود و به تبع با حذف رقابت قیمت این فلز گرانبها با افزایش رو به رو خواهد شد. به نظر می‌رسد نهادهای نظارتی باید با ورود مستقیم به عرضه بلوک سهام ۲۰ درصدی این شرکت بزرگ تولید آلومینیوم، مانع از بروز هرگونه انحصار در این بازار مهم فلزی کشور شوند.

منبع:خبرگزاری تسنیم

نظرات: (0 نظر ثبت شده)

آلومینیوم پلاس

آلومینیوم پلاس یک پلتفرم آنلاین و هوشمند برای تحلیل بازار آلومینیوم ایران و جهان است که پاسخگوی نگرانی‌های تولید کنندگان و فعالان اقتصادی، دسترسی فوری، دقیق، شفاف و بی‌واسطه به اطلاعات مهم و کاربردی است.