iran فارسی
english English
ورود به حساب کاربری
شمش آلیاژ ADC12 آلیاژ و ریخته گری فن آوری ذوب گلپایگان 1,110,000
بیلت 6063-7 آلومینیوم ایران(ایرالکو) 1,383,435
شمش آلیاژ ADC12 فناوران آلومینیوم ایده آل آمیژه 960,000
بیلت 6063-7 آلومینیوم ایران(ایرالکو) 1,301,872
شمش آلیاژ AS9U3 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 995,000
شمش آلیاژ AS9U3 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 990,000
بورس
فروش یکجای 5هزارتن آلومینیوم توسط ایرالکو

نوسانات معاملات آلومینیوم در بورس کالا بیش از هر فلز دیگری است. در مقاطعی این فلز به‌قدری نوسان نشان می‌دهد که بسیاری از تحلیل‌گران بازار قادر به تفسیر وضعیت پیش آمده نیستند. به‌طور مثال در مقاطعی چندین هزار تن آلومینیوم در یک هفته معامله می‌شوند، اما در هفته‌های بعد خبری از معامله نیست. در هفته پیش شرکت آلومینیوم ایران توانست…

اشتراک گذاری در

نوسانات معاملات آلومینیوم در بورس کالا بیش از هر فلز دیگری است. در مقاطعی این فلز به‌قدری نوسان نشان می‌دهد که بسیاری از تحلیل‌گران بازار قادر به تفسیر وضعیت پیش آمده نیستند. به‌طور مثال در مقاطعی چندین هزار تن آلومینیوم در یک هفته معامله می‌شوند، اما در هفته‌های بعد خبری از معامله نیست. در هفته پیش شرکت آلومینیوم ایران توانست ۵ هزار تن آلومینیوم را یک جا به فروش برساند؛ در حالی که پیش از این، چنین میزانی معامله نشده بود.

 

به گزارش اتاق خبر ایراک به نقل از اخبار فلزات، افزایش فزاینده قیمت آلومینیوم طی یک ماه اخیر باعث شد تا نوسانات بازار آلومینیوم کشور تشدید شود. در برخی از مقاطع زمانی آلومینیوم جزو پررونق‎‌ترین فلزات در بورس کالا محسوب می‌شد و معاملات چندین هزار تنی در مورد این فلز به ثبت می‌رسید. اما در برخی از زمان‌ها نیز بورس کالا خالی از معاملات آلومینیوم بود. عدم عرضه آلومینیوم از سوی تولید کنندگان عمده کشور خلأ بسیار بزرگی در بازار به‌وجود آورد و باعث التهاب در بازار آلومینیوم شد. در عین حال با عدم عرضه شرکت آلومینیوم المهدی ـ هرمزال در بورس کالا و فروش خارج از بورس این شرکت، بازار دیگری برای معاملات ارزان‌تر آلومینیوم فراهم شد، به‌گونه‌ای که در برخی از موارد بهای هر کیلوگرم آلومینیوم خارج از بورس کالا ۱۵۰ تا ۲۰۰ تومان ارزان‌تر از بورس کالا بود. البته در این میان وقفه‌هایی نیز برای عرضه آلومینیوم در بورس کالای ایران رخ داد.

اما واقعیت مهم در بازار این است که آلومینیوم‌سازان بزرگ بدهی‌های کلانی دارند و در بسیاری از موارد چاره‌ای جز تهاتر کالاهای خود در بورس کالا ندارند. این یعنی آلومینیوم معامله شده در بورس کالا به شرکت‌های طلبکار فروخته می‌شود و این شرکت‌ها نیز مجددا آلومینیوم را در بازار عرضه می‌کنند. این چرخه در برخی از موارد باعث ایجاد ابهام و التهاب در بازار می‌شود. البته شرکت‌های تولیدکننده آلومینیوم، به دلیل کمبود نقدینگی چاره‌ای جز تهاتر ندارند و در حال حاضر فعالان بازار نیز این موضوع را پذیرفته‌اند. اما برای بهبود روند بازار آلومینیوم باید معاملات پس از بورس نیز شفاف‌تر از گذشته شوند. گرچه در حال حاضر معاملات انجام شده در بورس کالا شفاف هستند؛ اما همان گونه که بیان شد، معاملات پس از بورس و خارج از آن بازار را دچار مشکل می‌کنند. البته شرکت‌های آلومینیوم و نیز مصرف‌کنندگان در جهت افزایش معاملات تلاش کرده‌اند؛ اما باید برای ایجاد رونق در بازار آلومینیوم، گروه‌های مصرف‌کننده در بورس کالا حضور بیشتری داشته باشند.

فروش یکجای 5هزارتن آلومینیوم توسط ایرالکو
فروش یکجای ۵هزارتن آلومینیوم توسط ایرالکو

نمودار ۱ حاکی از آن است که طی هفته گذشته شرکت آلومینیوم ایران ۵ هزار و ۵۰۰ تن شمش اولیه آلومینیوم را در بورس کالای ایران عرضه کرد که در مقابل آن حدود ۷ هزار و ۳۰۰ تن تقاضا وجود داشت. اما در نهایت ۵ هزار و ۲۰۰ تن از این محصولات مورد معامله قرار گرفتند و در این میان ۵ هزار تن آلومینیوم به‌صورت یکجا معامله شد. نکته مهم در مورد این معامله این است که بیش از یک سال بود که چنین معامله‌ای در بورس کالا صورت نگرفته بود و تمامی معاملات کمتر از این میزان بودند.

منبع:اخبار فلزات

نظرات: (0 نظر ثبت شده)

آلومینیوم پلاس

آلومینیوم پلاس یک پلتفرم آنلاین و هوشمند برای تحلیل بازار آلومینیوم ایران و جهان است که پاسخگوی نگرانی‌های تولید کنندگان و فعالان اقتصادی، دسترسی فوری، دقیق، شفاف و بی‌واسطه به اطلاعات مهم و کاربردی است.