iran فارسی
english English
ورود به حساب کاربری
شمش آلیاژ ADC12 آلیاژ و ریخته گری فن آوری ذوب گلپایگان 1,110,000
بیلت 6063-7 آلومینیوم ایران(ایرالکو) 1,383,435
شمش آلیاژ ADC12 فناوران آلومینیوم ایده آل آمیژه 960,000
بیلت 6063-7 آلومینیوم ایران(ایرالکو) 1,301,872
شمش آلیاژ AS9U3 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 995,000
شمش آلیاژ AS9U3 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 990,000
صنعت آلومینیوم ایران
نشست خبری شرکت آلومینیوم ایران-ایرالکو

نشست خبری مهندس گودرزی مدیر کارخانه آلومینیوم ایران-ایرالکو در هتل امیرکبیر اراک با حضور اصحاب رسانه های کشور به گزارش اتاق خبر ایراک و به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، محمد گودرزی امروز در نشستی خبری با اعلام این مطلب اظهار داشت: خط پنج این شرکت با ظرفیت تولید حدود ۲۵هزار تنی…

اشتراک گذاری در
نشست خبری شرکت آلومینیوم ایران-ایرالکو

نشست خبری مهندس گودرزی مدیر کارخانه آلومینیوم ایران-ایرالکو در هتل امیرکبیر اراک با حضور اصحاب رسانه های کشور

به گزارش اتاق خبر ایراک و به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، محمد گودرزی امروز در نشستی خبری با اعلام این مطلب اظهار داشت: خط پنج این شرکت با ظرفیت تولید حدود ۲۵هزار تنی تا پایان امسال به مدار تولید می پیوندد.

وی ادامه داد: سیستم انتقال پودر آلومینا هم تا انتهای پاییز سال جاری به بهره برداری می رسد. این سیستم که از دانش فنی بومی کشور بهره می برد جایگزین حمل با کامیون شده و سبب کاهش آلودگی و صرفه جویی در مصرف سوخت می شود.

گودرزی تاکید کرد: در حال حاضر می توانیم ۸۰ هزار تن شمش آلومینیوم تولید کنیم تا نیاز پروفیل سازان را برطرف کنیم. اگر ۲ خط ۱۱۰ هزار تنی در خیرآباد راه اندازی شود،۲۲۰ هزار تن به ظرفیت تولید شمش اضافه می شود. همچنین چنانچه ظرفیت کارخانه های هرمزال و المهدی کامل شود، میزان تولید شمش آنها به ۲۴۰ هزار تن خواهد رسید.

مدیر کارخانه آلومینیوم ایران با اشاره به اینکه طی سال گذشته، ۶۰ هزار تن شمش از شرکت آلومینیوم ایران-ایرالکو به کشورهای هند، چین، ترکیه، امارات، کره و کشورهای اروپایی صادر شده و مابقی شمش تولیدی، در داخل مصرف می شود، گفت: شرکت نیاز به نقدینگی دارد و مجبوریم بخشی از محصول را صادر کنیم. البته ما صادرات شمش را کاهش دادیم و تلاش کردیم از ارز صادراتی استفاده کنیم.

گودرزی با بیان اینکه سرانه مصرف آلومینیوم در ایران ۵ تا ۶ کیلو گرم است، تصریح کرد: مصرف بیشتر این فلز را تشویق می کنیم چراکه سرانه مصرف افزایش می یابد و متولیان در امر توسعه شتاب می کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر با مشکل ارز برای ثبت سفارش یک ماهه مواجه و در صف دریافت ارز هستیم و اگر نتوانیم ارز تهیه کنیم باید به سمت تهاتر و شمش صادر حرکت کنیم. گودرزی تاکید کرد: واقعیت این است که حدود ۶۰ درصد مواد اولیه ما ارز بر است و ما در تامین مواد اولیه مشکل داریم. گودرزی افزود: از دیگر مشکلات ما این است که مصرف کنندگان خرد هستند و تناژ مصرفی آنها پایین است.

مدیر کارخانه آلومینیوم ایران-ایرالکو در خصوص مشکلات ارز گفت: پرسنل بازرگانی ما بیش از یک ماه است که در انتظار تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه به سر می‌برد. این در حالی است که ما ثبت سفارش و تمام کارهای مربوط به آن را انجام داده‌ایم و اگر این مواد به ما نرسد این مجتمع تولیدی دچار مشکل خواهد شد. از سوی دیگر اگر نتوانیم از ارز دولتی استفاده کنیم مجبور می‌شویم به سمت صادرات شمش روی بیاوریم. این در حالی است که صنایع پایین دستی آلومینیوم با مشکل مواد اولیه رو به رو خواهند شد.

وی ادامه داد: تحریم‌ها شرایط را برای ما سخت‌تر کرده است و اولین تاثیر آن بحث سخت شدن تامین مواد اولیه و وارد کردن قطعات از خارج است. دولت و حاکمیت باید در این مورد فکر اساسی کند که صنایعی مانند آلومینیوم که جزو صنایع بالادستی و مادر محسوب می‌شوند دچار این مشکلات نشوند.

ایشان در پاسخ به سوالی در خصوص عدم عضویت کشور در کنوانسیون پولشویی  FATF  و حضور آلومینیوم در بورس لندن مشکلاتی برای نقل و انتقالات ارزی وجود خواهد داشت یا خیر گفت: قبل از برجام به واسطه اینکه ایرالکو به طور مشخص در لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا بود ما مشکلات زیادی داشتیم و با روش‌های مختلف مجبور بودیم که تحریم‌ها را دور بزنیم؛ هرچند هزینه زیادی برای ما داشت اما سال گذشته از این لیست خارج شدیم و توانستیم دوباره رابطه قبلی خود را بازیابی کنیم اما به طور حتم نمی‌توانیم بگوییم که برای خرید مواد اولیه و انتقال ارزی مشکل نخواهیم داشت.

مدیر کارخانه آلومینیوم ایران-ایرالکو با اشاره به اینکه سال گذشته نام این شرکت از لیست تحریم های اتحادیه اروپا خارج شد، بیان داشت: در شرایط کنونی، بحث سخت شدن تامین مواد اولیه مطرح است و همچنین قطعاتی که از خارج وارد می کنیم که امیدواریم تحریم خللی در امور کارخانه ایجاد نکند.

وی ادامه داد: سازمان های ذیربط، ایرالکو را خارج از لیست آلاینده اعلام کرده اند و اکنون با سیستم های موجود، آلودگی مدیریت می شود. به گفته وی، در حال حاضر ۲ خط از کارگاه های قدیم تعطیل شده است.

مدیر برنامه ریزی ایرالکو در این نشست گفت: در این مجتمع۴۴۰۰ نفر کار می کنند و بسیاری از نیروها بومی هستند. همچنین بخش عمده تجهیزات مورد نیاز شرکت های المهدی، هرمزال و سالکو در اراک ساخته می شود.

ایرالکو در سال ۴۶ تاسیس و در سال ۴۸ عملیات اجرایی کارخانه شروع شد. سال ۵۱ دو خط تولید به ظرفیت ۴۵ هزار تن شروع به تولید کرد و سال ۷۰ دیگ ها به ۵ خط افزایش پیدا کرد. سال های ۸۵ و ۸۶ یک خط ۱۱۰ هزار تن با تکنولوژی ۲۰۰ کیلو آمپر NFC به بهره برداری رسید. به گفته مدیر کارخانه شرکت آلومینیوم سازی ایران-ایرالکو، این شرکت در مجموع ۱۷۳ هزارتن تولید دارد که۶۰ هزار تن در خطوط قدیم (۶۷ کیلوآمپر) و ۱۱۰ هزار تن در خطوط جدید (۲۰۰ کیلو آمپر) قرار دارند.

بررسی های انجام شده طی سال های ۷۹-۸۰ بر روی تکنولوژی های تولید آلومینیوم ، نشان می داد عمده تکنولوژی ها ۲۰۰ کیلو آمپر بوده است اما اکنون در برخی از نقاط دنیا، فناوری بالای ۵۰۰ کیلوآمپر استفاده می شود.

نظرات: (0 نظر ثبت شده)

آلومینیوم پلاس

آلومینیوم پلاس یک پلتفرم آنلاین و هوشمند برای تحلیل بازار آلومینیوم ایران و جهان است که پاسخگوی نگرانی‌های تولید کنندگان و فعالان اقتصادی، دسترسی فوری، دقیق، شفاف و بی‌واسطه به اطلاعات مهم و کاربردی است.