iran فارسی
english English
ورود به حساب کاربری
شمش آلیاژ ADC12 آلیاژ و ریخته گری فن آوری ذوب گلپایگان 1,110,000
بیلت 6063-7 آلومینیوم ایران(ایرالکو) 1,383,435
شمش آلیاژ ADC12 فناوران آلومینیوم ایده آل آمیژه 960,000
بیلت 6063-7 آلومینیوم ایران(ایرالکو) 1,301,872
شمش آلیاژ AS9U3 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 995,000
شمش آلیاژ AS9U3 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 990,000
اخبار بین المللی صنعت آلومینیوم
کاهش قیمت آلومینیوم تا 1/992 دلار در هر تن

طی هفته گذشته آلومینیوم به روند اصلاحی خود ادامه داد و بیشترین سقوط قیمتی را طی یک هفته از ابتدای سال رقم زد؛ به‌طوری که قیمت میانگین هفتگی آن نسبت به هفته پیش، بیش از ۲٫۲۴ درصد افت داشت و طی این دوره، نزدیک به ۱۴٫۴ هزار تن از موجودی انبارهای بورس فلزات لندن نیز کاسته شد. به گزارش اتاق…

اشتراک گذاری در
بررسی قیمت آلومینیوم در بازرهای جهانی و بورس فلزات ایران

طی هفته گذشته آلومینیوم به روند اصلاحی خود ادامه داد و بیشترین سقوط قیمتی را طی یک هفته از ابتدای سال رقم زد؛ به‌طوری که قیمت میانگین هفتگی آن نسبت به هفته پیش، بیش از ۲٫۲۴ درصد افت داشت و طی این دوره، نزدیک به ۱۴٫۴ هزار تن از موجودی انبارهای بورس فلزات لندن نیز کاسته شد.

به گزارش اتاق خبر ایراک به نقل از اخبار فلزات، نمودار شماره یک، تغییرات قیمت معاملات نقدی هر تن آلومینیوم را به‌همراه نوسانات موجودی انبارهای این فلز در بورس فلزات لندن طی یک ماه گذشته نشان می‌دهد. همان‌طور که در این نمودار دیده می‌شود، آلومینیوم هفته گذشته را با رشد حدود ۰٫۳ درصدی در روز دوشنبه، ۴ دسامبر، نسبت به روز جمعه آغاز کرد. از مهم‌ترین عوامل رشد قیمتی آلومینیوم در این روز می‌توان به افت شاخص ارزش دلار در اوایل روز اشاره کرد که تا نزدیکی ۹۲٫۶۰ واحد کاهش یافت؛ اگرچه در ادامه با رشد خوبی همراه شد و تا ۹۳٫۳۱ واحد نیز افزایش یافت. همچنین شاخص مدیران خرید Caixin برای ماه نوامبر که تداوم رشد اقتصادی چین را نشان می‌داد، از رشد قیمت برخی فلزات پایه از جمله آلومینیوم حمایت کرد. در این روز حدود ۴٫۴ هزار تن از موجودی انبارهای بورس فلزات لندن نیز کاسته شد.

نمودار کاهش قیمت آلومینیوم
نمودار کاهش قیمت آلومینیوم

در روز سه‌شنبه قیمت هر تن آلومینیوم نسبت به روز پیش از آن، تقریبا بدون تغییر باقی ماند. با وجود اینکه در این روز شاخص ارزش دلار حدود ۰٫۲۰ درصد رشد داشت و به ۹۳٫۳۳ واحد رسید، اما رشد بیش از حد انتظار شاخص مدیران خرید Caixin چین در بخش خدمات، مانع از افت قیمتی آلومینیوم در این روز شد و به‌عنوان عامل حمایتی عمل کرد. همچنین در این روز قیمت هر بشکه نفت برنت حدود ۰٫۶۶ درصد رشد کرد و به ۶۲٫۸۶ دلار رسید.

در روزهای بعد تا پایان هفته، قیمت هر تن آلومینیوم به‌شدت افت پیدا کرد؛ به‌طوری که از مقدار ۲،۰۵۲ دلار در روز سه‌شنبه تا سطح ۱،۹۹۲ دلار به‌ازای هر تن سقوط کرد. این در حالی بود که در مجموع این چند روز، بیش از ۷٫۴ هزار تن از موجودی آلومینیوم انبارهای بورس فلزات لندن کاسته شد. مهم‌ترین علت افت قیمت آلومینیوم طی این ۳ روز را می‌توان به رشد شاخص ارزش دلار آمریکا نسبت داد که طی این ۳ روز با ۰٫۵۵ درصد رشد، از سطح ۹۳٫۳۳ واحد در روز سه‌شنبه به سطح ۹۳٫۸۴ واحد در روز جمعه، ۸ دسامبر، رسید.

به‌طور کلی در هفته گذشته، قیمت میانگین هفتگی آلومینیوم در زیر سطح ۲،۰۲۴ دلار به‌ازای هر تن قرار گرفت که نسبت به هفته پیش از آن افت ۲٫۲۴ درصدی داشت. گفتنی است که این میزان افت در طول یک هفته، بیشترین افت قیمت هفتگی آلومینیوم طی سال جاری بود.

گرچه آلومینیوم در نیمه ابتدایی سال در بین فلزات پایه در بورس فلزات لندن، بهترین عملکرد را رقم زده و با رشد قابل توجهی همراه شده بود، ولی با آغاز نیمه دوم سال، به‌تدریج قیمت آن تحت فشار قرار گرفت و روزبه‌روز به این فشار افزوده می‌شود. از مهم‌ترین دلایل تحت فشار قرار گرفتن قیمت آلومینیوم، برآورده نشدن انتظارات بازار از برنامه‌های کاهش ظرفیت چین عنوان شده است؛ عاملی که در نیمه ابتدایی سال، از مهم‌ترین عوامل تقویت‌کننده قیمت آلومینیوم محسوب می‌شد. با این حال قیمت آلومینیوم نسبت به سال گذشته همچنان در سطح بالاتری قرار دارد و انتظار می‌رود که روند اصلاحی قیمت آن حتی تا پایان سال نیز ادامه یابد.

نظرات: (0 نظر ثبت شده)

آلومینیوم پلاس

آلومینیوم پلاس یک پلتفرم آنلاین و هوشمند برای تحلیل بازار آلومینیوم ایران و جهان است که پاسخگوی نگرانی‌های تولید کنندگان و فعالان اقتصادی، دسترسی فوری، دقیق، شفاف و بی‌واسطه به اطلاعات مهم و کاربردی است.