iran فارسی
english English
ورود به حساب کاربری
شمش آلیاژ ADC12 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 1,150,000
شمش آلیاژ AS9U3 الماس آلومینیوم گلپایگان 1,140,000
شمش آلیاژ ADC12 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 1,130,000
شمش آلیاژ AS9U3 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 1,140,000
شمش آلیاژ AS9U3 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 1,140,000
شمش آلیاژ LM2 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 1,060,000
سایه اژدهای زرد بر بازار آلومینیوم

به گزارش اتاق خبر ایراک به نقل از دنیای اقتصاد، کاهش تقاضا برای فلز آلومینیوم به سبب شیوع دوباره ویروس کرونا در شرق آسیا و همچنین اتخاذ سیاست‌‌‌های انقباضی پولی در ماه‌های اخیر در کشورهای غربی با محوریت ایالات‌متحده برای مهار تورم و به تبع آن، ترس از رکود، موجب شده است تا بهای این فلز به کمترین میزان در…

اشتراک گذاری در
سایه اژدهای زرد بر بازار آلومینیوم

به گزارش اتاق خبر ایراک به نقل از دنیای اقتصاد، کاهش تقاضا برای فلز آلومینیوم به سبب شیوع دوباره ویروس کرونا در شرق آسیا و همچنین اتخاذ سیاست‌‌‌های انقباضی پولی در ماه‌های اخیر در کشورهای غربی با محوریت ایالات‌متحده برای مهار تورم و به تبع آن، ترس از رکود، موجب شده است تا بهای این فلز به کمترین میزان در ۶ماه اول سال میلادی جاری برسد. البته به دلیل بازگشایی‌‌‌های دوباره در چین و عزم این کشور برای افزایش رشد اقتصادی، قیمت آلومینیوم در هفته گذشته با افزایش ناچیزی مواجه شد. در بازار داخلی نیز کاهش نرخ ارز آزاد موجب کاهش تقاضا و نهایتا همسو شدن قیمت‌ها در بازار داخلی با بازار جهانی شده و تقاضا را برای فلز نقره‌‌‌ای کاهش داده است؛ اگرچه ضعف عرضه داخلی این فلز همچنان باعث برتری تقاضا نسبت به عرضه و نبود تعادل در معاملات آلومینیوم در بازار فیزیکی بورس‌کالا شده است.

از اوایل سال میلادی جاری به دلیل افزایش مجدد مبتلایان به کووید-19 در چین و سیاست کرونا صفر در این کشور که باعث تعطیلی‌‌‌ مکرر شد، تقاضای تولیدکنندگان در شرق آسیا برای انواع فلزات صنعتی بسیار کاهش یافته است. همچنین افزایش تورم در کشورهای غربی و به تبع آن بالا بردن نرخ بهره توسط فدرال‌رزرو و دیگر بانک‌های جهانی در سایر کشورها برای کنترل تورم و جلوگیری از کاهش مکرر ارزش دلار که نگرانی‌ها برای وقوع رکود را میان تولیدکنندگان جهانی افزایش داد و موجب کاهش تقاضا از سمت آنان شد، از دیگر عواملی است که به عقیده تحلیلگران موجب کاهش تقاضای جهانی فلزات در صنعت شده است.

در این میان، فلز آلومینیوم از این قاعده مستثنی نبوده و در ماه‌‌‌‌‌‌های اخیر با کاهش حدود 20درصدی در قیمت مواجه شده است. بهای این فلز که از نیمه دوم سال گذشته میلادی به‌‌‌دلیل فروکش‌کردن همه‌گیری کووید-19 و همچنین افزایش نرخ انرژی درشرق آسیا که در تولید فلز آلومینیوم بسیار حیاتی است، شروع به افزایش کرده بود، پس از اینکه در ماه ژوئن سال‌جاری در بورس فلزات لندن به بالاترین نرخ خود یعنی 3‌هزار و 849دلار به ازای هرتن رسید، روندی کاهشی را در پیش گرفت؛ به طوری‌که روز جمعه 24 ژوئن به پایین‌‌‌ترین حد خود در یک‌سال اخیر یعنی 2‌هزار و 436دلار به ازای هرتن رسد. البته در روزهای پس از آن قیمت این فلز با افزایش ناچیز حدود یک‌درصدی، به 2‌هزار و 452دلار به ازای هرتن رسید و موجودی آلومینیوم در انبارهای بورس فلزات لندن در روز دوشنبه ۶ تیرماه، با کاهش 3‌هزار و ۹۵۰تنی، از ۳۸۸‌هزار و ۷۵۰تن به ۳۸۴‌هزار و ۸۰۰تن رسید.

گمانه‌‌‌زنی‌‌‌ها نشان می‌‌‌داد سخنرانی رئیس‌جمهور چین در اوایل هفته‌‌‌ای که گذشت و وعده‌‌‌های وی در خصوص رشد اقتصادی چین و بازگشت این کشور به مسیر تولید همچون تحولات قبل از کرونا و اخباری مبنی بر تحریم گاز صادراتی روسیه از سمت اتحادیه اروپا در دوماه آتی به دلیل تداوم جنگ بین روسیه و اوکراین و پیش‌بینی‌‌‌ها برای افزایش نرخ گاز و به تبع آن سایر انرژی‌‌‌ها از عواملی بودند که موجب آغاز روند افرایشی بهای فلز آلومینیوم شدند. زمزمه‌‌‌هایی مبنی بر تحریم شرکت روسی «روسال» که بزرگ‌ترین تولیدکننده آلومینیوم در جهان است نیز در این افزایش قیمت بی‌‌‌تاثیر نبود. مدیران شرکت «ریوتینتو»، غول بزرگ معدنی، در مصاحبه‌‌‌ای مطبوعاتی اعلام کردند که هرگونه تحریم علیه این شرکت برای مقابله با روسیه به جهش بی‌‌‌سابقه قیمت این فلز منجر می‌شود؛ چرا که این شرکت از بزرگ‌ترین صادرکنندگان این فلز به اروپاست. البته اصلاح قیمتی بعد از چند روز افزایش نرخ به دلیل بهبود انتظار تقاضا از سمت شرق آسیا موجب شد تا دوباره این فلز روند کاهشی را در پیش بگیرد و در پنج‌شنبه اخیر به 2‌هزار و 397دلار به ازای هرتن در بورس فلزات لندن برسد.

سهام شرکت «الکوآ» از مهم‌ترین تولیدکنندگان فلز آلومینیوم و محصولات آلومینیومی نیز به‌‌‌دلیل کاهش مکرر قیمت این فلز دچار افت شده است. آمارها نشان می‌دهد، قیمت سهام این شرکت نسبت به سال پیش حدود 19‌درصد و نسبت به ماه مارس سال میلادی جاری که رشد خوبی را تجربه کرده بود، حدود 49‌درصد افت داشته است. طبق گزارش‌های این شرکت در سه‌ماه ابتدایی 2022، با وجود کاهش در تولید، الکوآ به دلیل افزایش بهای آلومینیوم رشد 15درصدی داشته و قیمت هر سهم این شرکت 3دلار بالا رفته است. همچنین این شرکت از ترازنامه خوبی برخوردار بوده و خالص بدهی آن حدود 250میلیون دلار است که نسبت به شرکت‌‌‌های هم‌‌‌رده‌‌‌ خود رقم خوبی است. با وجود وقفه در رشد بهای آلومینیوم به‌‌‌دلیل رویدادهای چندماه اخیر که برخی تحلیلگران را نسبت به بازار این انرژی جامد بدبین کرده است، دلایلی همچون احتمال کاهش ریسک کرونا و ادامه تلاش برای کنترل آن، فروکش قرنطینه در چین و دستورات جدید برای بازگشایی‌‌‌ها در صورت افزایش تولید صنعتی در چین می‌‌‌توانند نویدبخش رونق دوباره در صنایع آلومینیومی همچون شرکت الکوآ باشند. همین‌طور استفاده متنوع آلومینیوم در صنایع مختلف و سرمایه‌گذاری کشورهای توسعه‌یافته به‌خصوص اتحادیه اروپا در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر و نیروگاه‌‌‌‌های خورشیدی و بادی از عواملی هستند که ممکن است در بلندمدت موجب افزایش بهای آلومینیوم و سهام‌‌‌ وابسته به این فلز باشند.

 

کاهش تقاضای داخلی مقطعی است؟

با وجود ثبات قیمت دلار در هفته‌های اخیر و کاهش رقابت‌‌‌های هیجانی به‌‌‌دلیل انتظارات تورمی، همچنان تقاضا برای آلومینیوم  زیاد است و رقابت زیادی بر سر این فلز وجود دارد که برخلاف روند جهانی است؛ به‌‌‌طوری‌که روز یکشنبه گذشته با وجود عرضه تنها 6هزار تن فلز آلومینیوم در رینگ بورس‌کالا تقاضای حدود سه‌برابری معال 19‌هزار و 900تن برای این فلز وجود داشته که با میانگین قیمت پایه 66‌هزار و 400تومان برای هر کیلوگرم معامله شده است. البته تقاضا برای این فلز نسبت به هفته گذشته به میزان 33‌هزار و 750تن تقریبا نصف شده است که برخی دلیل این کاهش محسوس خرید را افت بهای ارز و کاهش اختلاف آن با ارز نیمایی می‌‌‌دانند که موجب شده است تا بعضی از خریداران غیر‌واقعی نتوانند با فعالیت‌‌‌هایی کاذب از این اختلاف قیمت سود ببرند و معاملات آلومینیوم جذابیت خود را برای آنان از دست داده است. البته باید دید به‌‌‌دلیل بی‌‌‌نتیجه ماندن مذاکرات در دوحه و ذهنیت افزایش احتمالی بهای ارز بین برخی از فعالان بازار، خریداران در هفته آتی چه واکنشی نشان می‌دهند. به جز موارد ذکرشده، برخی فعالان بازار معتقدند، دلیل عمده دیگر عدم‌تعادل در این بازار، کمبود عرضه آلومینیوم در بورس‌کالاست. برخی معتقدند، به دلیل آزاد شدن صادرات مواد خام، جذابیت عرضه داخلی برای تولیدکنندگان کاهش یافته است. به نظر می‌رسد نیاز است تا نهادهای مربوطه همچون وزارت صمت، تنظیم‌‌‌گری در بازار را جدی‌‌‌تر دنبال کنند تا تعادل به بازار معاملات آلومینیوم بازگردد.

 

‍‍‌‌‎‏‎‏

نظرات: (0 نظر ثبت شده)

آلومینیوم پلاس

آلومینیوم پلاس یک پلتفرم آنلاین و هوشمند برای تحلیل بازار آلومینیوم ایران و جهان است که پاسخگوی نگرانی‌های تولید کنندگان و فعالان اقتصادی، دسترسی فوری، دقیق، شفاف و بی‌واسطه به اطلاعات مهم و کاربردی است.