iran فارسی
english English
ورود به حساب کاربری
شمش آلیاژ ADC12 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 1,130,000
شمش آلیاژ AS9U3 الماس آلومینیوم گلپایگان 1,140,000
شمش آلیاژ AS9U3 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 1,140,000
شمش آلیاژ ADC12 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 1,130,000
شمش آلیاژ AS9U3 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 1,140,000
شمش آلیاژ LM2 صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان 1,060,000
اقتصاد سیاسی
قرار باشد از برجام استفاده نکنیم، تعهدات خود را کاهش می‌دهیم

معاون اول رئیس جمهور گفت: معتقد هستیم اگر قرار باشد از برجام استفاده نکنیم، تعهدات خود را کاهش می‌دهیم تا دنیا بداند با مردمی متمدن و تاریخ ساز روبرو است و نه یک کشور بی اراده. به گزارش اتاق خبر ایراک به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت،معاون اول رئیس جمهور با بیان این که کشور‌های طرف قرارداد برجام برای…

اشتراک گذاری در
قرار باشد از برجام استفاده نکنیم، تعهدات خود را کاهش می‌دهیم

معاون اول رئیس جمهور گفت: معتقد هستیم اگر قرار باشد از برجام استفاده نکنیم، تعهدات خود را کاهش می‌دهیم تا دنیا بداند با مردمی متمدن و تاریخ ساز روبرو است و نه یک کشور بی اراده.


به گزارش اتاق خبر ایراک به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت،معاون اول رئیس جمهور با بیان این که کشور‌های طرف قرارداد برجام برای حفظ برجام هیچ راهی جز پایبندی به تعهدات خود ندارند، گفت: بازگشت جمهوری اسلامی ایران از مسیر کاهش تعهدات کار ساده‌ای است. کشور‌های اروپایی به جای آن که جلسه برگزار کنند و به ایران فشار بیاورند، آمریکا را تحت فشار قرار دهند که از تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران دست بردارد.

اسحاق جهانگیری صبح امروز در کنگره ملی پرسش مهر اظهار داشت: برخی از مشکلات و چالش های دیروز کشور امروز به ابرچالش برای کشور تبدیل شده اند و هیچ کدام از این ابرچالش ها از پیش رو برداشته نخواهند شد جز با توجه به علم و سرمایه انسانی کشور.
جهانگیری تصریح کرد: اگر به دنبال توسعه کشور هستیم و می خواهیم از بیماری های مزمن اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی عبور کنیم و اگر به دنبال بازسازی سرمایه های مادی و معنوی کشور هستیم، هیچ راهی جز توجه به مدرسه و آموزش و پرورش وجود ندارد.
معاون اول رییس جمهور با بیان این که تنها راه توسعه کشور و رهایی از بیماری های مزمن و تنها راه بازسازی و نوسازی سرمایه های مادی و معنوی کشور توجه به مدرسه است، خاطرنشان کرد: سرمایه انسانی مهمترین سرمایه هر کشور است چرا که سرمایه انسانی می تواند بهترین استفاده و بهره برداری را از سایر سرمایه های مادی و منابع طبیعی انجام دهد. سرمایه انسانی قادر است بقیه سرمایه ها را به حرکت وادار کند.
جهانگیری با تأکید بر این که اگر به دنبال توسعه پایدار و همه جانبه هستیم باید به آموزش و پرورش و مدرسه توجه کنیم، افزود: در تاریخ یکی از کشورهای شرق آسیا آمده است که پس از جنگ و ویرانی زیربناها، وقتی وارد مرحله بازسازی شدند با محدودیت منابع مواجه بودند اما به این تصمیم رسیدند که مسیر توسعه از مدرسه و آموزش و پروش می گذرد و مهمترین موضوعی که نباید با محدودیت به آن نگاه شود توجه به آموزش و پرورش است و همین کشور امروز به یکی از کشورهای موفق شرق آسیا تبدیل شده است.
معاون اول رییس جمهور در ادامه به بیانات مقام معظم رهبری در یکی از سخنرانی های ایشان اشاره و خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری فرمودند که هزینه ای که برای آموزش و پرورش انجام می شود را نباید از منظر هزینه های جاری نگاه کنیم بلکه مهمترین هزینه ای است که در بخش سرمایه گذاری یک کشور انجام می شود زیرا تربیت نیروی انسانی بالاترین بازدهی را به همراه خواهد داشت.
جهانگیری اضافه کرد: به همین دلیل است که کشورهای پیشرفته و صنعتی بر روی نخبگان و افراد زبده دیگر کشورها سرمایه گذاری می کنند تا بتوانند این نخبگان را به کشور خود جذب کرده و از بازدهی بالای این افراد بهره مند شوند.
معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: اگر اقتصاد، فرهنگ، سیاست و جامعه توانمند می خواهیم جز از طریق آموزش و پرورش پویا و روزآمد میسر نیست و این موضوعی است که باید در دستور کار همیشگی دولتمردان قرار داشته باشد.
جهانگیری با اشاره به این که ما با جهانی روبرو هستیم که به صورتی لحظه ای دستخوش تغییرات است و ظرف چند ساعت علم و دانش و فناوری های روز متحول می شود افزود: در عصر انفجار اطلاعات، آموزش و پرورش ثابت بدون تحرک نمی تواند پاسخگوی تغییر و تحولات روزانه باشد و ما باید به مدرسه ای فکر کنیم که انسان هایی متفکر، نقاد، پرسشگر، با معنویت، انتخابگر و مشارکت جو تحویل جامعه دهیم.
معاون اول رییس جمهور برخی تنگناهای آموزش و پرورش را ساختاری، فکری و مدیریتی دانست و با تأکید به این که باید به این تنگناها پرداخته شود خاطرنشان کرد: برخی تنگناها نیز اقتصادی است و هر تحولی در آموزش و پرورش نیازمند منابع اقتصادی است.
جهانگیری با بیان این که دولت تدبیر و امید چهار سال از شش سال عمر خود را در شرایط تحریم کامل بوده است به هنر دیپلماسی کشور برای مذاکره با قدرت های بزرگ اشاره و خاطرنشان کرد: برجام توانست شش قطعنامه شورای امنیت علیه کشور را لغو کند و در شرایطی که ایران ذیل فصل هفتم شورای امنیت و به عنوان مخل امنیت جهانی مطرح شده بود برجام این پیام را به همراه آورد که از طریق مذاکره و گفتگو می توان گره های بزرگ جهانی را باز کرد.
معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از برجام گفت: رییس جمهور جدید آمریکا اعلام کرد که برجام کلاه بزرگی است که بر سر آ‌مریکا رفته و همه چیز به نفع ایران است و با این استدلال از برجام خارج شد.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران یکسال صبر کرد و امروز برخی از تعهدات خود را کاهش داده است چرا که معتقد هستیم اگر قرار باشد از برجام استفاده نکنیم، تعهدات خود را کاهش می دهیم تا دنیا بداند با مردمی متمدن و تاریخ ساز روبرو است و نه یک کشور بی اراده.
جهانگیری با بیان این که تلاش آمریکا این بوده که فروش نفت ایران را به صفر برساند گفت: البته در رسیدن به این هدف موفق نخواهند شد اما منابع درآمدی و بودجه کشور تحت تأثیر این تحریم ها قرار گرفته است و ما از مدیران آموزش و پرورش می خواهیم که شرایط اقتصادی و بودجه ای را برای فرهنگیان تشریح کنند تا هم بتوانیم از مشورت و راهکارهای آنان برخوردار شویم و هم آنها در جریان قرار گیرند که درآمدهای کشور 150 هزار میلیارد تومان یعنی معادل یک سوم بودجه سال 98 کاهش یافته است.
معاون اول رییس جمهور با تأکید بر این که دولت تلاش کرده است که اعتبارات آموزش و پرورش در رأس همه دستگاه ها قرار گیرد، افزود: بودجه آموزش و پرورش در سال 98 نسبت به سال 92 نزدیک به سه برابر افزایش پیدا کرده و این در حالی است که هیچ دستگاه اجرایی دیگری چنین شرایط افزایشی را نداشته است و دولت مصمم است همه توان خود را برای توجه به این دستگاه حیاتی بکار گیرد.
جهانگیری خاطرنشان کرد: در جلسه سران سه قوه به تصویب رسید که بودجه 447 هزار میلیارد تومانی سال 98 به 386 هزار میلیارد تومان یعنی حدود 60 هزار میلیارد تومان کمتر تبدیل شود که این موضوع در بودجه همه دستگاه های اجرایی تأثیر می گذارد اما دولت تلاش می کند که اثرگذاری این کاهش در آموزش و پرورش کمتر باشد و بتوانیم مطالبات فرهنگیان را محقق سازیم.

جهانگیری در ادامه سخنان خود به مهارت های حوزه کسب و کار نیز اشاره و با بیان این که اقتصاد دنیا به سمت فناوری های نوین و اقتصاد دیجیتال در حرکت است، گفت: کارآفرینان موفق متکی به دانش و مغز خود هستند و آینده فناوری های جدید عمدتاً حول آی تی و آی سی تی می چرخد.

نظرات: (0 نظر ثبت شده)

آلومینیوم پلاس

آلومینیوم پلاس یک پلتفرم آنلاین و هوشمند برای تحلیل بازار آلومینیوم ایران و جهان است که پاسخگوی نگرانی‌های تولید کنندگان و فعالان اقتصادی، دسترسی فوری، دقیق، شفاف و بی‌واسطه به اطلاعات مهم و کاربردی است.